امروز چهارشنبه  ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۹/۲۴- ۰۹:۰۵ - مشاهده: ۶۱

به نقل از رسانه‌های دولت آستراخان

دیدار سرکنسول جمهوری اسلامی ایران با استاندار آستراخان

این موضوع در جریان مذاکرات آقای ایگور بابوشکین استاندار آستراخان و آقای مهدی آکوچکیان سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آستراخان مطرح شد. طرفین در مورد چشم اندازهای گسترش همکاری‌ها در حوزه تجارت، کشاورزی، آموزش، فرهنگ و گردشگری تبادل نظر کردند.

آقای بابوشکین اظهار داشت: «ایران یکی از شرکای استراتژیک ما محسوب می‌شود. بیش از 80%  بارهای عبور کننده از گذرگاه حمل و نقل آبی آستراخان، راهی ایران می‌شود. در دوره ژانویه تا سپتامبر امسال حجم مبادلات به حدود 2 میلیون تن بالغ شده، این در سطح سال گذشته است».

وی همچنین تأکید کرد که استان آستراخان تعامل نزدیکی با بسیاری از استان‌های ایران بویژه گیلان و مازندران دارد. علاوه بر این، در این استان بیش از 170 شرکت با سرمایه ایرانی مشغول فعالیت هستند. یکی از آنها رزیدنت منطقه ویژه اقتصادی «لوتوس» می‌باشد.

استاندار گفت: «در استان آستراخان «خوشه خزر» تأسیس شده است. این مجموعه دو منطقه ویژه اقتصادی بندری و «لوتوس» را در بر می‌گیرد. کار آن ایجاد شرایط لازم برای رشد مبادلات کالا در مسیر کریدور «شمال-جنوب» است. شرکای ایرانی نیز می‌توانند در پرژوه‌های این خوشه مشارکت داشته باشند».

استاندار آستراخان از جمله پیشنهاد استفاده از امکان خط کانتینری خزری بین آستراخان و ایران را مطرح کرد. این خط در اوایل دسامبر به شکل آزمایشی کار خود را آغاز نموده است.

رئیس منطقه افزود: «این گام اول در برقراری حمل و نقل کانتینری منظم در دریای خزر است که در گذشته عدم وجود آن مانع از توسعه کریدور «شمال-جنوب» بود».

استاندار همچنین اعلام کرد که کارخانجات کشتی سازی آستراخان برای دریافت سفارش از ایران آمادگی دارند. علاوه بر اقتصاد، صحبت از افزایش ارتباطات در حوزه آموزش، فرهنگ و توسعه بخش گردشگری نیز به میان آمد.

آقای مهدی آکوچکیان سرکنسول ایران در آستراخان  اظهار داشت که مسئولان عالی ایران نیز از بسیاری از محورهای همکاری بیان شده توسط استاندار حمایت می‌کنند و تجار ایرانی دائماً امکان اجرای پروژه‌هایی در حوزه زراعت و دامپروری در استان آستراخان را مورد بررسی قرار می دهند. سرکنسول برای جذب بانک های روسی به منطقه ویژه اقتصادی «انزلی» و برقراری خط هوایی مستقیم ایران با آستراخان خواستار مساعدت آقای ایگور بابوشکین شد.

ایشان نهایتا اظهار داشت«روابط ما در عرصه سیاسی و منطقه ای و همچنین همکاری‌های انسان دوستانه در بالاترین سطح قرار دارد و این به نفع هر دو طرف است که روابط اقتصادی را نیز به همین حد برسانیم. به مشارکت شما در همه این موضوعات امیدواریم».

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما