آموزش زبان فارسی

اطلاعات گروه آموزشی زبان های شرقی دانشگاه دولتی آستراخان

گروه آموزشی زبان های شرقی در سال 2004 تأسیس گردید، اما آموزش زبان فارسی قبل از آن و در آوریل سال 2000 آغاز گردیده بود. در ماه مه سال 2000 در دانشگاه دولتی آستراخان (در آن زمان دانشگاه تربیت مدرس) مراسم رسمی مربوط به آغاز تدریس زبان فارسی برگزار گردید.

با مساعدت سفارت جمهوری اسلامی ایران و این سرکنسولگری 200 جلد به این گروه آموزشی اختصاص داده شد. تا سال 2004 دو مدرسه زبان فارسی در گروه آموزشی زبان انگلیسی مشغول فعالیت بودند.

اولین ثبت نام دانشجو جهت تحصیل زبان فارسی به عنوان زبان خارجی اصلی تحت رشته «ترجمه و مطالعات ترجمه» در سال 2001 انجام گرفت. گروهی متشکل از 15 نفر پذیرفته شدند. آنها در سال 2006 دیپلم مترجمی خود را دریافت کردند. این اولین گروه فارغ التحصیلان کارشناسی با دانش زبان های فارسی و انگلیسی بود. پس از سال 2001 به طور سالیانه گروه های متشکل از حدود 15 نفر جذب و پذیرش شدند  و از سال 2010 در هر گروه حداکثر 10 نفر جذب گردیده اند.

پس از پیاده سازی سیستم اروپایی در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، از سال 2011 دانشجویان زبان فارسی را تحت رشته های «معلمی (زبان های فارسی و انگلیسی)» و «زبان شناسی (زبان های فارسی و انگلیسی)» فرا می گیرند.

تا زمان حاضر حدود 140 دانشجوی زبان فارسی فارغ التحصیل شده اند. موفق ترین فارغ التحصیلان زبان فارسی در نمایندگی های دیپلماتیک، تجاری و سایر نمایندگی های روسیه در ایران، افغانستان، پاکستان و عراق مشغول به کار هستند. بخشی از فارغ التحصیلان از آستراخان رفته و در شهرهای دیگر روسیه کار می کنند و بخشی دیگر در شرکت ها، سازمان ها و مؤسسات مختلف آستراخان که فعالیت های آنها با ایران و ایرانیان در ارتباط است مشغول فعالیت هستند.

این گروه آموزشی به طور فعال با دانشگاه گیلان ایران همکاری دارد. از سال 2002 تبادل دانشجویان و گاهی اساتید به طور منظم با این دانشگاه در حال انجام است. این موضوع به دانشگاه دولتی آستراخان امکان می دهد که به یاری تمرین یادگیری زبان در محیط، آموزش زبان را در سطح خوبی حفظ نماید. از سال 2004 این گروه آموزشی در المپیادهای زبان فارسی که توسط مرکز فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه دولتی مسکو برگزار می شوند شرکت می کند. حدود 15 دانشجو در مسابقات مختلف این المپیاد حائز رتبه های اول شده و دو بار رتبه اول گروهی را کسب شده است.

اتاق زبان فارسی در دانشکده زبان های خارجی دانشگاه دولتی آستراخان (که از سال 2000 افتتاح شده) که مرکز زبان فارسی و ایران شناسی نیز به حساب می آید به کتب هنری و مرجع، مجلات، دیوان های اشعار و مجموعه فیلم مجهز شده که جهت یادگیری زبان فارسی، تاریخ و فرهنگ ایران مورد استفاده دانشجویان و اساتید قرار می گیرند. تمامی موجودی این اتاق از کتابها، مجلات، فرهنگ های لغت، کتب مرجع و فیلم های اهدایی به دانشگاه دولتی آستراخان توسط طرف های ایرانی یعنی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در آستراخان، مرکز فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه و دانشگاه گیلان تشکیل شده است. دانشجویان و اساتید از این مطالب برای کار روی پروژه های درسی و فارغ التحصیلی و در زمان نگاشتن رسالات در زمینه ادبیات، تاریخ و فرهنگ ایران و غیره استفاده می نمایند.مدیریت این مرکز را آقای آلِکساندر موخین دانشیار دانشگاه به عهده دارد.

تعداد دانشجویان زبان فارسی (از سال اول تا چهارم) 32 نفر (تحت عنوان رشته اصلی) و 10 نفر برای تخصص تکمیلی (یعنی از دانشکده های دیگر) می باشد.

 

تارنماهای مفید در حوزه ترویج زبان و ادب فارسی