1669
سفارت جمهوری اسلامی ایران - - روابط اقتصادي دوجانبه
گالری
access deny
پیوند ها

طرح های داخل شهر هرات

شرکت پلی اتیلن هرات

این شرکت با سرمایه اولیه یک میلیون دلار فعالیت خود را درسال 1381 آغاز کرد . شرکت مادر در رشت با ظرفیت 100 تن ، سالهای متمادی مشغول فعالیت بوده است و شرکت های هرات شعبه ای ازآن محسوب میشود . هم اکنون سه خط تولید با ظرفیت 10 تن نصب شده است که بناب ه کشش بازار ، تولید انجام میشود . به رغم نوپا بودن این صنعت در افغانستان ، شرکت تولیدات خود را منطبق ب استاندارد 8074 Dyn آلمان انجام میدهد که همین امر موجب کمبود تقاضا ( به علت وجود کالاهای بدون استاندارد و ارزان وارداتی ) شده است . مواد اولیه از کره و ایران تامین میشود و پانزده کارگر درکارخانه به صورت شیفتی مشغول کار هستند . مهم ترین متقاضیان تولیدات کارخانه ، شرکت ها و موسسات خارجی هستند که به بازسازی افغانستان میپردازند . با توجه به گسترش تقاضا ، این شرکت درحال اخذ مجوزهای مربوط به راه اندازی فاز دیگری در شهرک صنعتی کابل است . نمایندگی توزیع محصولات را نیز یک شرکت افغانی به عهده دارد . این شرکت همچنین تا کنون یک محموله صادراتی به تاجیکستان داشته است .

مهم ترین مشکلات شرکت پلی اتیلن ، واردات کالاهای نامرغوب و عدم شناخت شرکت های افغانی از کیفیت و مرغوبیت تولیدات این شرکت است . همچنین نامرغوب بودن سوخت مصرفی ( گازوئیل ) تاکنون موجب ضرر زیادی به تولید شده است که در این زمینه درخواست خرید سوخت آزاد از ایران را دارند . همچنین نوسانات برق مشکلاتی برای خطوط تولید ایجاد کرده است که به ناچار برق مورد نیاز کارخانه از طریق ژنراتور تامین میشود .

درکل ، مسئولان شرکت فعالیت خود را در هرات مثبت ارزیابی کرده اند و از میزان بازگشت سرمایه راضی هستند . همچنین شرکت از هرگونه کمک دولتی ( خط اعتبار یا تسهیلات صادرات ) استقبال میکند .

شرکت نگین الکتریک هرات

این شرکت با سرمایه گذاری مشترک بین طرف ایرانی و افغانی ( به نسبت 25 و 75 ) تایید شده است و با سرمایه ای بالغ بر دو میلیون دلار فعالیت خود را در سال 1383 آغاز کرده است . تولیدات شرکت انواع سیم برق ، کلید و پریز است . سهم شرکت در بازار افغانستان هم اکنون 20 درصد برآورد شده است . با توجه به ورود انواع کالاهای مشابه چینی که از قیمت و کیفیت نازلی برخوردارند ، بازار تولیدات این شرکت به شدت با مشکل مواجه شده است ، به نحوی که از 350 کارگر شاغل هم اکنون فقط 120 نفر مشغول کار هستند . ماشین آلات شرکت همگی ایرانی هستند و قرار است به زودی ماشین آلات دیگری از خارج برای خط تولید محصولات جدید وارد شود . مسئولات این شرکت معتقدند که بایستی برای واردات ، استاندارد ها و تعرفه های مناسبی وضع شود تا توان رقابت در بازار داشته باشند . مهم ترین مشکلات این شرکت تامین سوخت مورد نیاز ، افزایش قیمت مواد اولیه وارداتی از ایران و بازاریابی است .

هتل آریانا

این هتل همراه با مسافرخانه و رستوران تک ستاره در مرکز شهر هرات واقع و با سرمایه ای بالغ بر  رستوران تک ستاره در مرکز شهر هرات واقع و با دویست هزار دلار توسط سرمایه گذار ایرانی بازسازی و تکمیل شده است و هم اکنون یکی از مراکز اقامتی ممتاز در این شهر محسوب میشود . مکان هتل به صورت اجاره تهیه شده و با ارائه 25 سوئیت ، 30 اتاق و رستوران درآمد قابل توجهی به همراه داشته است .

طرف ایرانی معتقد است که سرمایه گذاران ایرانی در این بخش قابلیت خوبی دارند و با توجه به موقعیت تجاری و تاریخی هرات کشش بازار بسیار خوب است و از هرگونه سرمایه گذاری در بخش اقامتی خدمات مربوط استقبال میشود . مهم ترین مشکل برای این سرمایه گذار نیز تامین سوخت مورد نیاز است .

شهرک صنعتی هرات

پروژه شهر صنعتی هرات با هدف ایجاد قطب اقتصادی در کشور و به تبع آن افزایش اشتغال و تولید در منطقه غرب افغانستان طرح ریزی شده است . این طرح در زمان والی سابق هرات آغاز شد و با تامین برق مورد نیاز وارد فاز اجرایی خود شد . این شهرک در فازهای اول و دوم به وسعت 77 هکتار در منطقه فرودگاه هرات قرار دارد و دارای امکاناتی از قبیل آب لوله کشی و فاضلاب ، استادیوم ورزشی و مرکز بهداشتی و درمانی ، آتش نشانی ، مرکز پلیس و 64 کیلومتر جاده داخلی است . هم اکنون 61 کارخانه مشغول فعالیت هستند و 155 واحد دیگر نیز در مرحله نصب ماشین آلات و 350 واحد در مرحله ساخت و نصب سوله هستند . تا کنون بالغ بر چهارصد دلار دربخش ساختمان سازی شهرک هزینه شده است و در حال حاضر 4700 نفر در این شهرک شاغل هستند .

با توجه به مسطح و بلامعارض بودن زمینهای اطراف شهرک طرحهای توسعه آن با مشکلی مواجه نخواهد شد . زمین شهرک به شرکت های افغانی یا شراکتی فروخته میشود ( با حق واگذاری به غیر با موافقت مسئولان شهرک ) بنا به گفته مسئول شهرک هم اکنون بیش از نیمی از واحد های شهرک در اختیار ایرانیان یا باشرکت ایرانیان است .

هیچ گونه محدودیتی برای ایرانیان برای حضور دراین شهرک نیست و با توجه به گسترش سریع فعالیت های شهرک به نظر میرسد تا سال آینده به یکی از مهمترین مراکز تولیدی درکشور تبدیل شود .

بنا به مقررات شهرک کلیه شرکت های تولیدی موظف اند طی شش ماه عملیات ساختمانی و شش ماه بعد مرحله نصب و راه اندازی ماشین آلات را پشت سرگذارند . مهم ترین بخش های تولیدی در شهرک در بخش صنایع غذایی ، مصالح ساختمانی ، دارو و لوازم منزل است . تاکنون غیر ازایرانیان شرکت هایی از آمریکا و چین نیز در شهرک صنعتی حضور یافته اند . ازسوی دیگر با توجه به روند سریع بازسازی و تکمیل راه های مواصلاتی هرات به قندهار و هرات به میمنه در سال 1385 دسترسی مناسبی برای ارسال محصولات این شهرک به سایر ولایات در افغانستان فراهم میشود . بزرگترین واحدهای تولیدی دراین شهرک کارخانه سوپرکولا ( تولید نوشابه ) و کارخانه گچ هرات است .

از موارد یاد شده میتوان نتیجه گرفت :

قدر مسلم بازار رو به رشد مصرف در افغانستان آینده روشنی را برای انواع تولیدات در این کشور نوید میدهد . هرچند خرید مردم هنوز قابل ملاحظه نیست ، انتظار دست کم استاندارد را برای تولیدات دارند .

طبق برنامه ریزی مسئولان تا سال 1385 کلیه واحدهای واگذار شده باید به بهره برداری برسند که در صورت تحقق این امر ، تحول مهمی در بازار افغانستان به وجود خواهد آمد . اما این حقیقت کمی دور از انتظار است و دست کم زمان دوسال برای راه اندازی کامل هردوفاز لازم به نظر میرسد . با راه اندازی دو فاز اول شهرک انتظار میرود فازهای بعدی با سرعت بیشتری راه اندازی شوند .

با توجه به معافیت تمام یا برخی کالاهای تولید افغانستان از هرنوع عوارض تجاری و تعرفه گمرکی در برخی از کشورهای صنعتی ( کانادا ، امریکا ، اتحادیه اروپا و ... ) همان گونه که به سرمایه گذاران پیشنهاد شد ، در مرحله بعد از تامین بازار داخل ، گشترش صادرات به این کشورها موجب تسریع و گسترش فعالیت آنان خواهد شد .

نظر به اینکه تامین سوخت یکی از دغدغه های مهم تولید کننده گان در افغانستان است ، شرکت های ایرانی با کیفیت پائین سوخت وارداتی از ترکمنستان روبه رو هستند . لذا تامین سوخت با قیمت آزاد در مرز و بازارچه های مرزی ایران ، گام مهمی در تقویت جایگاه سرمایه گذاران ایرانی و تولید در افغانستان است که هیچ گونه بار مالی نیز برای ایران ایجاد نمیکند .

ارسال کالاهای بی کیفیت ایرانی که فاقد استاندارد هستند و مشکلات متعددی برای مصرف کنندگان افغانی فراهم می آورند ، تهدید جدی برای واردات ایران محسوب میشود و در صورت تداوم این وضع وضعیتی مشابه از دست رفتن بازارهای حوزه کشورهای آسیای میانه ایجاد خواهد شد . مسئولان تجاری و گمرکی کشور باید از اعطای مجوز صادرات به کالاهای بدون استاندارد خودداری کنند.

نهایی کردن آیین نامه تخصیص خط اعتبار پنجاه میلیون دلاری سالانه ایران به افغانستان برای حمایت از سرمایه گذاران ایرانی و تامین مواد اولیه و ماشین الات مورد نیازشان از داخل کشور ، امری به جا و لازم است که در صورت تاخیر و تعلل بیشتر فرصت ها را ازسرمایه گذاران ایرانی خواهد گرفت .

برپایی همایش سرمایه گذاری در افغانستان برای آشنایی شرکت های ایرانی امری است که ضمن تقویت حضور ایران در افغانستان ، زمینه تعامل اقتصادی بیشتر را نیز فراهم می آورد .

با توجه به امینت نسبی در منطقه هرات و از سوی دیگر سایر ریسک های موجود ، سقف سرمایه گذاری برای ایرانیان حداکثر یک میلیون دلار درمرحله اول تعریف میشود . بدیهی است با راه اندازی خطوط تولید و تامین بازار و کشش بازار صادراتی این سقف حذف خواهد شد .

در نهایت لازم است که سرمایه گذاران ایرانی به موانع کار د رولایت هرات نیز توجه داشته باشند . طبق آخرین تحقیقی که بانک جهانی در بهمن 1385  انجام داده است برخی موانع و چالش هاس فراوری سرمایه گذاران در ولایت هرات به ترتیب اهمیت عبارتند از : دستیابی به فاینانس ( خط اعتباری ) ، فساد اداری ، برق ، دستیابی به زمین ، ارتباطات راه دور ، نرخ های مالیات ، حمل و نقل ، مقررات گمرکی و تجاری ، اداره مالیات ، رفتارهای غیررقابتی ، بهره وام های اعطایی ، گواهی نامه های تجاری و مجوزهای فعالیت ، عدم اطمینان نسبت به مقررات و قوانین ، جرایم و سرقت و بی نظمی ، مقررات کارگری ، سیستم حقوقی و فقدان نیروی کار ماهر و تحصیل کرده .

 

 

نظرات