اقتصاد هلند

هلند کشوری کوچک با اقتصادی بزرگ در شمال غرب اروپاست .مساحت هلند حدود42 هزار کیلومتر مربع  (یک چهلم ایران)  و جمعیت آن 17 میلیون نفر ( حدود یک پنجم ایران ) می باشد. تولید ناخالص داخلی هلند در سال 2015 بیش از 679 میلیارد یورو  برآورد شده است.( حجم اقتصادی بزرگتر از ایران ) .

توانمندی اقتصادی هلند و کسب جایگاه پنجم بهترین اقتصادهای رقابتی جهان به جهت فراهم شدن ویژگی هایی است که برخی از آنها عبارتند از :  چشم انداز باز و بین المللی ، موقعیت راهبردی در اروپا ، نیروی کار ماهر آموزش دیده ، چند زبانه و منعطف ، بهره وری بالای نیرو کار ، فضای مالی رقابتی ، زیرساختهای فنی و فیزیکی عالی  و نیز کیفیت بالای زندگی

موقعیت هلند در شمال غربی اروپا به گونه ای است که به عنوان کانونی برای دسترسی به بازارهای انگلستان ، فرانسه ، آلمان  و دیگر کشورهای اروپای غربی عمل می کند. هلند یکی از مهمترین کشورهای جهان از لحاظ کارکرد امکانات لجستیکی اقتصادی است . بندر روتردام بزرگترین بندر اروپایی است  و مرکز توزیع مواد سوختی و پتروشیمی و مواد غذایی وکالاهای فله ای اروپا  و دیگر نقاط جهان محسوب می شود . زیر ساختهای مناسب برای  توزیع کالاها از طریق دریا ، رودخانه ها و آبراهه ها   و خشکی - کامیون و قطار- از بندر روتردام به دیگر کشورهای اروپایی فراهم شده  و فرودگاه آمستردام نیز مکمل این شبکه توزیع محصولات است .

اقتصاد هلند اقتصادی با درهای باز و مبتنی بر تجارت و خدمات تجاری و صنعتی است . این کشور رتبه پنجم جهان را از نظر حجم صادرات   و رتبه هشتم جهان را از لحاظ حجم واردات به خود اختصاص داده است. از نظر سرمایه فرستی و سرمایه پذیری نیز هلند جایگاه  قابل توجهی در جهان دارد. در سال 2014 برآورد شده است حجم سرمایه گذاری هلندیها  در دیگر نقاط جهان قریب 1000 میلیارد دلار و حجم سرمایه گذاری خارجی در هلند به 664 میلیارد رسیده است.   

حدود 30 درصد از زمینهای هلند پایین تر از سطح دریا ست و بیش از 50 در صد آن تنها یک متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است  .همچنین سطح وسیعی از این کشور در مسیر دلتای رودها قرار گرفته است .مردم این سرزمین در طول تاریخ خود برای در امان ماندن از سیلاب ها همیشه با چالش روبرو بوده اند. این عوامل باعث شده است تا هلند از نظر توانایی مدیریت آب  و  کنترل سیلاب ها  و شاخه های مرتبط به آب از جمله کشورهای سرآمد جهان باشد.

با توجه به این که بخشهایی از زمین های هلند از دریا گرفته شده و یا از طریق تخلیه آب ها و خشکانیدن زمینها ایجاد شده و بخش هایی نیز از رسوبات رودهای منتهی به دریای شمال بوجود آمده اند ، از نظر خاک کشاورزی بسیار حاصلخیز است . از سوی دیگر به دلیل سرمای هوا امکان بهره برداری از زمینها در طول سال وجود نداشته است لذا هلندی ها در توسعه کشت های گلخانه ای سرآمد جهان شده اند و متوسط تولید در واحد سطح خود را تا 2.5 برابر متوسط کشورهای اروپایی افزایش داده اند . به همین دلیل هلند در زمینه کشاورزی یکی از مهمترین کشورها و دومین صادرکننده محصولات کشاورزی در جهان می باشد.  

مهمترین بخشهای اقتصادی هلند که بیشترین قابلیت و نوآوری را دارا بوده و در رقابتهای جهانی سرآمد هستند : ) 9 گروه)

1)     کشاورزی و مواد غذایی:  هلند با صادرات 81.3 میلیارد یورویی محصولات کشاورزی در سال 2015 دومین صادرکننده ی محصولات کشاورزی جهان ( بعد از آمریکا) شناخته می شود. چهار شرکت هلندی دربین سی شرکت بزرگ تولید کننده مواد غذایی جهان هستند. 9 شرکت از بزرگترین شرکتهای تولید کننده مواد غذایی جهان در هلند مرکز تحقیق و توسعه دارند. از نظر ماشین آلات  و دستگاههای فراوری محصولات غذایی هلند جزو کشورهای شاخص جهان است. بهره وری تولید در بخشهایی ازمحصولات کشاورزی  5 برابر متوسط اروپایی است.

2)     مواد شیمیایی : بخش تولید محصولات شیمیایی هلند جزو بخش های پیشتاز در اقتصاد هلند است . ارزش تولیدات سالیانه  این بخش 87 میلیارد یورو( در سال 2014) می باشد. هلند با صادرات 76 میلیارد یورویی محصولات شیمیایی پنجمین قدرت شیمیایی جهان است . از 25 شرکت پیشتاز جهان در حوزه تولید مواد شیمیایی ، 16 شرکت در هلند مستقر هستند. شرکتهای شیمیایی هلند همکاری نزدیکی در نوآوری و تولید دارند و ازاین طریق در تولید زنجیره ای  مواد شیمیایی ارزش افزوده ایجاد کرده اند. هلند پایگاه پژوهشهای بنیادی و  توسعه کاربردی شرکتهای پیشتاز شیمیایی  در جهان می باشد.  

3)     صنایع خلاق( فرهنگی ، آموزشی، طراحی و الکترونیکی و...) : هلند از نظر آمار تجاری و برند و ثبت اختراع در این بخش از صنایع جزو 10 کشور برتر جهان است . در حوزه معماری و طراحی داخلی هلندی ها در کشورهای مختلف به عنوان مشاور فعال هستند. هلند سومین کشور صادرکننده انواع متنوع تلویزیون جهان است. این کشور در بازیهای کامپیوتری هم دارای توانمندیهای قابل ملاحظه ای است .

4)     انرژی : هلند بزرگترین تولید کننده گاز فراساحلی در اروپا است اما به دلیل کاهش تولید مبتنی بر آثار تخریبی استخراج گاز در مناطق مسکونی منطقه ( زلزله) مجبور به کاهش تولید و افزایش واردات شده است . شبکه توزیع گاز هلند یکی از متراکم ترین شبکه های توزیع اروپا و با استاندارد بالاست . تخصص هلند در حوزه های مرتبط با تحقیق و توسعه انرژی فراساحلی جزو کشورهای سرآمد جهان است . این کشور در حوزه ی انرژیهای نوین نیز دستاوردهای قابل تاملی را دارا شده است . هلند در تکاپوی معرفی خود به عنوان پیشتاز در گاز پاک در جهان است . این کشور یکی از پایگاههای مهم پالایشگاهی در اروپاست.

5)     فناوریهای نوین : هلند در زمینه توسعه فناوریهای نوین و مواد قابل استفاده در سیستم های ارتباطاتی ، هواپیمایی و خودرو ، پزشکی و ژنراتورها یکی از کشورهای پیشتاز جهان است . این کشور در زمینه طراحی و توسعه و ساخت تجهیزات فناورانه  و قطعات نانوئی در جهان زبانزد است. شرکتهای هلندی در سال 2013 از صادرات محصولات و خدمات این بخش بیش از 45 میلیارد یورو کسب در آمد کرده اند.

6)      باغداری (اولین صادرکننده گل جهان) :  بخش باغداری هلند در بازار جهانی تعیین کننده و جهت دهنده است . هلند در صادرات گل و گیاهان تزیینی و پیاز گل  و بذر  و نیز سبزیجات تازه در جهان پیشتاز است. حدود یک چهارم سهم بازار جهانی در اختیار هلند است.

7)     بهداشت :  هلند از جهت تقاضای ثبت فناوریهای پزشکی در جهان رتبه چهارم را داراست . از نظر تجمع شرکتهای نوآورانه در حوزه ی بهداشت نیز در دنیا سرآمد است. دانشگاه آیندهون از نظر فناوری اطلاعات و ارتباطات پزشکی در جهان شناخته شده است .  در هلند هر ساله بیش از 2 میلیارد یورو صرفا در تحقیق و توسعه این بخش هزینه می شود. هلند در حوزه ی درمان از راه دور نیز در جهان شاخص است. صادرات این بخش صنعتی هلند سالیانه بیش از 37 میلیارد یورو می باشد.

8)     لجستیک و خدمات پشتیبانی:  بنا بر رتبه بندی بانک جهانی ، هلند از نظر شاخص کارکرد لجستیک در سال 2014  رتبه دوم جهان را کسب کرده است. بندر روتردام با ظرفیت عملی 450 میلیون تن ترخیص کالا در سال،  بزرگترین بندر اروپا محسوب می شود.فرودگاه اسخیپول آمستردام یکی از بزرگترین فرودگاههای اروپای غربی است . در ارزیابی مجمع جهانی اقتصاد زیر ساختهای هلند از نظر کیفیت جزو بهترین های جهان است : از نظر زیرساختهای دریایی رتبه اول ، از نظر زیر ساختهای هوایی رتبه چهارم ، از نظر زیر ساختهای جاده ای رتبه دوم  و از نظر راه آهن رتبه هفتم جهان را به خود اختصاص داده است .

9)     آب  و بندر: هلند از نظر مدیریت سیستمی آب و رویکردهای چند وجهی و ایجاد تعادل در رفع نیازهای محیط زیستی و اجتماعی و مهندسی در جهان شاخص است . پروژه های مربوط به دلتاها و جلوگیری از سیلابهای هلند در کتاب گینس ثبت شده است. هلند در حوزه ی تحقیقات آب با مشارکت مشترک بخش خصوصی و عمومی تجارب قابل توجهی دارد. هلند در زمینه ی نوآوری  در تجهیزات آبی و دریایی جزو 8 کشور اول جهان است . نزدیک به صد در صد شهروندان هلندی به آب آشامیدنی تصفیه شده دسترسی دارند . بخش دریایی هلند از 12 زیر بخش و 12 هزار شرکت  و 194 هزار نیروی کار بهره می برد. بیش از 60 در صد کشتی های ساخته شده در هلند با هدف صادرات بوده است.

تجارت هلند:

صادرات هلند در سال 2015 بیش از 567 میلیارد دلار بوده است و بعد از چین و آمریکا و آلمان و ژاپن در جایگاه پنجم جهان قرار داشته است. نزدیک به 80 در صد صادرات هلند به کشورهای اروپایی ارسال شده است. مقاصد مهم صادرات هلند به ترتیب آلمان ، بلژیک ، انگلیس، فرانسه ، ایتالیا ، آمریکا ، اسپانیا ، لهستان ، چین  و سوئد می باشد. مهمترین گروه های کالایی صادراتی از هلند به ترتیب میزان ارزش دلاری ماشین آلات صنعتی (65 میلیارد دلار ) ، نفت و سوختهای فسیلی( 63 م)، ماشین آلات الکتریکی ( 43م) ، مواد دارویی( 23 م ) ، ابزارهای دقیق( 23م) ، مواد پلاستیکی ( 22 م ) ، قطعات موتور و وسایل نقلیه ( 17 م) ، مواد شیمی ارگانیک ( 17م) و گیاهان زنده( 9 میلیارد دلار) بوده است .

          واردات هلند در این سال حدود 507 میلیارد دلار بوده و از این نظر جایگاه هشتم جهان را به خود اختصاص داده است. مبادی مهم واردات هلند به ترتیب آلمان ، بلژیک ، چین ، آمریکا ، روسیه ، فرانسه ، نروژ ، ژاپن و ایتالیا می باشند.  مهمترین  گروه های کالایی وارداتی هلند به ترتیب نفت و فراورده های نفتی ( 66 میلیارد دلار) ، ماشین آلات صنعتی ( 56 م) ، ماشین الات الکتریکی ( 47 م ) ، ماشین آلات و قطعات منفصله(23 م) ، ابزارهای دقیق( 19 م) ، مواد دارویی( 17 م) ، مواد شیمی ارگانیک ( 14 م ) ، مواد پلاستیکی ( 13م)  و آهن و فولاد ( 8 میلیارد دلار ) بوده است.

 

 

مبادلات تجاری دو جانبه :

1.       ارزش صادارت غیر نفتی کشورمان به هلند در سالهای 2013 ، 2014 و 2015 به ترتیب 25 ، 19 و 31 میلیون دلار بوده است . مهمترین اقلام صادراتی  پسته ، مصالح ساختمانی ، مواد شیمیایی ، مواد غذایی ، فرش و خرما می باشد.  ارزش واردات ایران از هلند طی سالهای مزبور به ترتیب 250 ، 365 و 450 میلیون یورو می باشد  و مهمترین اقلام صادراتی هلند به ایران  ماشین آلات صنعتی ، مواد شیمیایی  و پتروشیمی ، لبنیات  و مواد لبنی ، مواد و تجهیزات دام ، بذر  و نهال گیاه  و تجهیزات پزشکی بوده است .

2.      بر اساس اطلاعات اولیه دریافتی از گمرک کشورمان در چهار ماهه اول سال 1395 حجم صادرات کالاهای غیر نفتی به هلند  بیش از 15.5 میلیون دلار  و حجم واردات از هلند در این مدت بیش از 286 میلیون دلار بوده است . مهمترین کالاهای صادراتی ایران به هلند در این مدت فولاد، اکسیدان ، مولیبدن ، روغن ، کنسانتره آب میوه ،زعفران ، خرما ، بذر سبزیجات  و فرش بوده است . مهمترین اقلام وارداتی از هلند در چهار ماهه اول سال 1395 عبارت است از : ذرت ، سویا ، روغن کیک ، تجهیزات و محصولات بهداشتی ، دارو ، تجهیزات مخابراتی  ، جو  و تجهیزات کشاورزی  و پودر شیر بوده است .

3.     بر اساس سایت آمار تجاری هلند ( CBS) هلند از ژانویه تا اکتبر 2016 بیش از 247 میلیون یورو از ایران واردات داشته است و در این مدت بیش از 582 میلیون یورو به جمهوری اسلامی ایران صادرات داشته است.

4.     لازم به ذکر است طبق اعلام شرکت ملی نفتکش ایران برای اولین باز پس از برجام  قرار است از فوریه 2017 ( بهمن و اسفند 1395) روزانه 70 هزار بشکه نفت از بنادر ایران به بندر روتردام هلند ارسال گردد.

 

فهرست همایش ها در  هلند - سال 2017

 

عنوان نمایشگاه

موضوع

مکان

تاریخ

تارنما و اطلاعات بیشتر

Soil, water structure interaction

مکانیک خاک و آب

 

دلفت

13-10 ژانویه

*soil-water-structure-interaction

European symposium on Ultrasound imaging

سونوگرافی و فناوری

 

روتردام

20-19 ژانویه

Icus*

Language and social interaction

زبان و تعاملات اجتماعی

(تعامل اجتماعی و بهداشت)

 

خرونینگن

Groningen

20 ژانویه

Gsli*

3D printing electronic conference

پرینت 3بعدی

ایندهوون

24 ژانویه

printing-electronics*

P.R.I.M.E finance conference

چالش های مالی

 

لاهه

24-23  ژانویه

annual-conference-of-p-r-i-m-e-finance*

Innovation and product development

نو اوری و تولید محصول

( تاثیرات بر قیمت و کیفیت)

بوسوم

Bussum

25 ژانویه

*600minutes-innovation-and-product-development

European oil storage conference

بازیگران موثر در انبارهای نفت و فراورده های نفتی در اروپا

 

آمستردام

25-24 ژانویه

*european-oil-storage

Pharmacovigilance Risk management strategies

راهبردهای مدیریت ریسک عوارض دارویی

آمستردام

26-25 ژانویه

*annual-pharmacovigilance-risk-management-strategies-forum

European Cancer Congress

سرطان

و بیمار

آمستردام

27-26  ژانویه

www.eccocongress.org

LNG bunkering summit

مشکلات کشتیرانی و بنادر

آمستردام

31ژانویه –

01 فوریه

*lng-bunkering

3D bioprinting conference

مهندسی پرینت سه بعدی  و تاثیر آن در تجارت تجهیزات پزشکی

 

ماستریخت

31 ژانویه –

01 فوریه

*d-bioprinting

Composites in construction conference

کامپوزیت ها در ساخت و ساز

آمستردام

31 ژانویه –

1 فوریه

*compic

Retail strategy platform

استراتژی خرده فروشی

(فروش سنتی و اینترنتی)

زووله

Zwolle

2-1 فوریه

*retail-strategy-platform

3D printing material conference

پرینت 3 بعدی مواد

 

ماستریخت

2 فوریه

*printing-materials

ESSO-EYSAC Surgical Anatomy Course on Pancreatic Cancer

جراحی سرطان پانکراس

ابعاد فنی و محیط عملیاتی

لایدن

6 فوریه

www.essoweb.org

Port finance international

امور مالی بین المللی و اقتصاد

 

آمستردام

8-7  فوریه

*port-finance-international-amsterdam

Casual connect amsterdam

بازی های کامپیوتری

 

آمستردام

9-7  فوریه

*casual-connect-amsterdam

Integrated business planning

مدیریت سیستمی در  برنامه ریزی تجاری

 

 

 

آمستردام

10-8 فوریه

*edition-advancing-sales-an-operations-planning-to-integrated-business-planning

Software industry conference

صنعت نرم افزار

 

بوسوم

Bussum

14 فوریه

*software-industry-conference

Supply chain analytics

مدلهای موفق زنجیره عرضه  و تامین

آمستردام

14-13  فوریه

*supply-chain-analytics

ISO 31000 risk managment

ISO31000

و فرایند مدیریت ریسک

آمستردام

15-13 فوریه

*iso-risk-management

Insight innovation exchange europe

فناوریهای نوآورانه و تحلیل کارکرد بازار

 

آمستردام

22-21  فوریه

*insight-innovation-exchange-europe

11th Pharmaceutical industry conference

دارو و داروخانه

تغییر در ساختار رقابت

آمستردام

28-27  فوریه

industry.pharmaceuticalconferences.com

Offshore pipeline technology conference

خطوط لوله در دریا

و تغییرات فناورانه

آمستردام

28 فوریه-

02 مارس

*offshore-pipeline-summit

Packaging and converting executive forum

نوآوریها در صنعت بسته بندی و راهبردهای بازار

آمستردام

28 فوریه-

02 مارس

*pace-amsterdam

International conference on nutrition and growth

تغذیه و رشد

کودکان

آمستردام

02 مارس

2017.nutrition-growth.kenes.com

Global conflict mineral compliance and supply chain transparency

ارزیابی زنجیره عرضه مواد معدنی

آمستردام

3-2  مارس

supply-chain-compliance*

 

 

 

 

 

 

Euro global summit and expo on food and beverages

تامین مواد غذایی در جهان

آمستردام

4-2 مارس

*euro-global-summit-amsterdam

World congress on agriculture and horticulture

کشاورزی و باغداری

 

آمستردام

4-2  مارس

*world-congress-on-agriculture-horticulture

Netherlands catalysis and chemistry

Conferences

ایده های نوآورانه در تعامل بخش صنعت و دانشگاه

نوردویک

8-6  مارس

*the-nccc-conference

Annual RISI European Conference

تحلیل محصولات نو در صنعت

آمستردام

8-6  مارس

*risi-european

Identity management europe

حفاظت و احراز هویت مدیریت دسترسی به اطلاعات

آمستردام

08 مارس

*identity-management-europe

Chemical and petro chemical strategic sourcing summit

منابع استراتژیک شیمیایی و پتروشیمی

 

آمستردام

9-8  مارس

*strategic-sourcing-in-chemical-petrochemical-industry

Salesforce world tour amsterdam

محصولات salesforce   برای استارت آپ ها

آمستردام

09 مارس

*-world-tour

Enterprise security and risk management europe

 

مدیریت ریسک و ایمنی شرکتها

آمستردام

09 مارس

*enterprise-security-risk-management

Pharmacutical and biotech patent litigation forum

پیگیری های قانونی ثبت دارو

آمستردام

14-13  مارس

*biotech-patent-litigation

Experience design conference

از تحقیق تا اجرا

رابطه پژوهش و فناوری

ایندهوون

14 مارس

*experience-design-eindhoven

PromaxBDA Europe conference

.

توسعه حرفه ای و نواورانه در رسانه ها و بازاریابی های رسانه ای

آمستردام

14-13  مارس

*promaxbda-europe-conference

Benelux private equity Conference

بهبود توانایی های یک شرکت

آمستردام

16 مارس

*benelux-private-equity-conference

Passenger terminal expo and conference

 

طراحی فرودگاه و خطوط هوایی

آمستردام

16-14 مارس

*passenger-terminal-expo-amsterdam

Logistics CIO forum

 

مدیریت فناوری اطلاعات  در حوزه تدارکات

آمستردام

17-16  مارس

*logistics-cioforum

NVPO Congress

بیمار به مثابه بخشی از درمان

چالشهای حوزه روانشناسی

 

اوترخت

17 مارس

*nvpo-congress

International radio conference

 

پیشرفت ارتباطات شبکه ای و رادیویی

آمستردام

21-19  مارس

*international-radio-conference

Congress intranet

سرمایه گذاری در شبکه های مجازی و دیجیتال

اوترخت

23 مارس

*congress-intranet

UFI Operation and service focus meeting

 

فرصت های بازاریابی و تجارت حضوری

اوترخت

24-23  مارس

*ufi-operations-and-services-focus-meeting

Worlds biofuels market conference

شکاف و ارتباط  میان زنجیره سوخت های زیستی

آمستردام

30-27 مارس

*world-biofuels-markets

IT OT and telecom convergence to deliver the smart grid

اولویت ها و راهبردهای شبکه های هوشمند

 

آمستردام

30-28 مارس

*it-ot-and-telecom-convergence-to-deliver-smart

Exhibition and networking forum

ارتباطات شبکه ی فناوریهای اطلاعات

آمستردام

30-28 مارس

*exhibition-and-networking-forum

Smart substation implementations

 

راهبردهای  سرمایه گذاری  در تاسیسات الکتریکی

آمستردام

30-28 مارس

*smart-substation-implementations

SCADA Architectures and integration

معماری و همپیوندی

آمستردام

30-28 مارس

*scada-architectures-integration

MAP EXPO

محصولات گیاهی و طبیعی

ایندهوون

30-29 مارس

*map-expo-global-market-place-for-medicinal

HITEC Amsterdam

صنعت مهمان نوازی  و میزبانی

آمستردام

30-29 مارس

*hitec-amsterdam

World congress on controversies on pediatrics

 

پزشکی و تغذیه کودکان

آمستردام

30 مارس الی 1 آوریل

*world-congress-on-controversies-in-pediatric

DWMF Digital marketing world forum

مدیریت اطلاعات مشنری

آمستردام

4-3  آوریل

*dmwf

MCE Deepwater development

سیستمهای تجهیزات دریایی

حفر چاه در آبهای عمیق

آمستردام

5-4  آوریل

*mce-deepwater-development-amsterdam

European conference on integrated optics

 

عناصر نوری و لیزر ها

ایندهوون

5-4  آوریل

*conference-on-integrated-optics

Life insurance forum

بیمه عمر و روشهای مشتری مداری

آمستردام

6-5 آوریل

*life-insurance-forum

Emerce

E- recruitment

تجهیز و پشتیبانی

آمستردام

06 آوریل

*emerce-erecruitment

Summit EMEA

آموزش و شبکه و حرفه

آمستردام

6-4  آوریل

*summit-emea

Global anti-corruption and compliance summit

مبارزه با فساد  و تقلب و رشوه

 

آمستردام

7-6  آوریل

*gaccs-amsterdam

Anti pestcoordinatior in het PO

بهبود محیط یادگیری

اوترخت

11-4  آوریل

*anti-pestcordinator-in-het-po

Dairy innovation summit

نوآوریهای لبنی  و  بهبود روند عرضه و تقاضا

 

آمستردام

13-12  آوریل

*driving-dairy-innovation-conference

Conference of European wound management association

مراقبت از جراحتها

آمستردام

03 می

ewma.org/ewma-conference/2017/

Current excellence and future development

مراقبتهای کلینیکی بیمارهای تنفسی

آمستردام

07 می

www.chestcopdconference.com

Molecular pathology approach to cancer

نقد آسیب شناسی مولکول درمانی سرطان

آمستردام

08 می

www.eacr.org/conference/molecularpathology2017?utm_source=MolPath17Listing

International academic multidisciplinary research conference

پژوهش در حوزه های علوم انسانی

 

آمستردام

07 ژوئن

www.ictttconference.com/14977988/amsterdam

Workshop on methods on clinical cancer research

 

تحقیقات سرطان

زیست

Zeist

17 ژوئن

www.ecco-org.eu/Workshop

Congress of the European academy of neurology

عصب شناسی

آمستردام

24 ژوئن

www.ean.org/amsterdam2017

International conference on tourism ,ethics and citizenship

گردشگری و اقامت

اپلدوم

Apeldoom

03 ژوئیه

saxion.nl/site/index/ctd

International conference on ophthalmology summit

چشم پزشکی

آمستردام

31ژوئیه-2 اگوست

ophthalmologysummit.conferenceseries.com/

European congress of pathology

اسیب شناسی

آمستردام

2 سپتامبر

www.esp-congress.org

International conference on echocardiography

پژوهشهای قلب و عروق

آمستردام

12-11 سپتامبر

echocardiography.conferenceseries.com

International conference on hypertension and health care

فشار خون و سلامتی

 

آمستردام

13-11 سپتامبر

hypertension.conferenceseries.com

Global conference on physical chemistry

 

شاخه برخورد شیمیایی با اجزای فیزیکی مواد شیمی

آمستردام

19-18 سپتامبر

physicalchemistry.conferenceseries.com

World congress on developmental origins of health and disease

سلامت و بیماری

روتردام

15 اکتبر

www.dohad2017.org