نگاهی به آخرین وضعیت اقتصادی اسپانیا

اقتصاد اسپانیا چهاردهمین اقتصاد بزرگ دنیاست. اسپانیا همچنین پنجمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا بوده و رتبه چهارمین اقتصاد بزرگ در میان اقتصادهای حوزه یورو را بخود اختصاص داده است. این کشور از پایه های قوی و متنوع صنعتی برخوردار بوده و یکی از بزرگترین مقاصد توریستی جهان محسوب می شود. اسپانیا عضو اتحادیه اروپا، منطقه یورو، سازمان تجارت جهانی (WTO) و سازمان همکاری و توسعه اقتصادی(OECD) است.

بحران مالی در اروپا، اقتصاد اسپانیا را نیز تحت تاثیر قرار داده است به نحوی که تولید ناخالص داخلی این کشور در فاصله سال های 2009 تا 2013 بیش از 9% کاهش یافت. نسبت بدهی دولت به تولید ناخالص داخلی بطور مستمر و تا سال 2014 رو به افزایش گذارد. در سال 2011، خروج سرمایه های خارجی، افت شدید فعالیت های تولیدی، رکود در حوزه ساخت و ساز، ضعیف شدن توان مالی بانک ها، سقوط شاخص بورس و نظایر آنرا موجب شده و شرایط دشواری را برای اسپانیا بوجود آورد. این وضعیت، بخش های عمومی و خصوصی را به تعدیل نیروی کار و یا اقداماتی چون کاهش دستمزدها وادار کرد و همین امر به کاهش قدرت خرید، کاهش سرمایه گذاری و گسترش ابعاد بحران در این کشور دامن زد کشوری که قبل از آن نیز از مشکلاتی ساختاری همچون بیکاری شدید(25%) رنج می برد.

با اوج گیری بحران مالی در اسپانیا، کمک 100 میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای ساماندهی وضعیت مالی اسپانیا در نیمه سال 2012 به تصویب رسید. با بکارگیری این منابع و انجام برخی اصلاحات بانکی، از اواسط سال 2013 تا حدی وضعیت کمبود نقدینگی بانک های این کشور تحت کنترل قرار گرفت و در ادامه اجرای این اصلاحات، بازگشت سلامت و شفافیت عملکرد در نظام بانکی این کشور مورد تایید کمیسیون و بانک مرکزی اتحادیه قرار گرفت و اتحادیه اروپا رسما اعلام نمود که بانک های اسپانیا دیگر نیازی به بسته های نجات نداشته و بدین ترتیب از مجموع اعتبار 100 میلیارد یورویی مصوب اتحادیه برای اسپانیا، این کشور نهایتا به قبول حدود 41 میلیارد یورو برای ساماندهی و ترمیم سیستم بانکی خود بسنده نمود.

در هر حال بدنبال اجرای برنامه های اصلاحات و اقدامات ریاضتی دولت اسپانیا، روند برون رفت اقتصاد این کشور از رکود در سال مالی 2014-2013 آغاز شده و همچنان با افت و خیز ادامه یافته است. نهادهای مالی منطقه ای و جهانی نیز در ارزیابی های خود عمدتا بر قرار گرفتن اسپانیا در مسیر صحیح رشد اقتصادی و به موازات  آن نیاز به تداوم اجرای اصلاحات اقتصادی اشاره داشته و در تایید ارزیابی خود، به ظهور علایم مثبت در شاخص های مهم اقتصادی اسپانیا استناد می کنند و بعضا از اسپانیا بعنوان نمونه ای برای اثر بخشی اصلاحات ساختاری در اقتصاد یاد می کنند. گفته می شود این کشور در روندی نسبتا آرام، در حال تجریه دوره ای از رونق فعالیت ها و بازگشت اعتماد به بازارهای خود، پس از چند سال رکود می باشد.

با اجرای برنامه های اصلاحی، میزان رشد اقتصادی اسپانیا در سال 2015 به 3.2 درصد رسید. حجم تولید ناخالص داخلی این کشور در سال گذشته (2015) بالغ بر 1081  میلیارد یورو (1.93 درصد اقتصاد جهان) و درآمد سرانه آن، بر اساس اعلام بانک جهانی، به 25800 دلار رسید. رشد 8 دهم درصدی اقتصاد اسپانیا در سه ماهه اول و سه ماهه دوم سال جاری(2016) نیز فراتر از پیش بینی های قبلی بوده و انتظار داده می شود این میزان رشد با کمی کاهش، در ماه های آینده نیز محقق شود که در این صورت، رشد 3 درصدی را برای اسپانیا در سال 2016 به ثبت خواهد رسید. این میزان رشد اقتصادی حدودا دو برابر متوسط رشد اتحادیه اروپا و در حالی اتفاق افتاده که در سطح اتحادیه، اقتصاد کشورهای بزرگ منجمله فرانسه، آلمان و ایتالیا با رکود و یا رشد منفی دست به گریبان بوده اند. گفتنی است اگر چه بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و برخی نهادهای مالی در گزارش های اخیر خود از کاهش نرخ رشد اقتصادی اسپانیا برای سال جاری به سطح 2.8% و یا کاهش بیشتر آن در سال آینده تا سطح 2.2 (عمدتا بدلیل شرایط سیاسی در این کشور) نیز سخن گفته اند اما ظاهرآ مسیر رشد اقتصادی در این کشور بخصوص با توجه به وقوع تغییرات مثبت در سهم بخش های مختلف اقتصادی در تولید ناخالص داخلی، همچنان پایدار خواهد بود. افزایش تقاضا و مصرف داخلی که حدود 58% تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد، کاهش کسری تجاری و شرایط مساعد برای افزایش صادرات برخی محصولات و تولیدات صادراتی اسپانیا، از جمله مهمترین دلایل ادامه رشد اقتصادی این کشور عنوان شده است. در این حال، بر اساس برخی آمارها، نسبت بدهی عمومی به تولید ناخالص داخلی که از مهمترین معیارهای اعتبار سنجی اقتصادی است نیز در سال 2015 به با یک دهم درصد کاهش به 99.2 درصد کل حجم تولید ناخالص داخلی رسیده است. این آمار همچنان زنگ خطری مهم برای اقتصاد اسپانیا محسوب می شود. بنابر برخی اخبار، میزان بدهی عمومی اسپانیا در سه ماهه اول 2016 برای اولین بار از حجم کل GDP نیز فراتر رفته است. 

اقتصاد اسپانیا به لحاظ ساختاری، عمدتا بر پایه فعالیت بخش خدمات استوار شده و پس از آن نیز بخش های صنعت و کشاورزی بعنوان بخش های فعال اقتصادی، در تولید ناخالص داخلی این کشور سهیم هستند. عملکرد بخش خدمات در اقتصاد اسپانیا به ارزش تقریبی 192 میلیارد یورو در سه ماهه دوم سال 2016، حدود 70 درصد تولید داخلی را بخود اختصاص داده و این در حالی است که بر اساس برخی آمارها، ارزش صادراتی این بخش در دو سال اخیر حدود 140 میلیارد دلار بوده است. توریسم بعنوان یکی از مهمترین زیر مجموعه های این بخش، با رشد 11.1% در بازه زمانی ژانویه تا جولای 2016 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، رکورد 42.3 میلیونی را ثبت کرده و بر همین اساس انتظار می رود مجموع توریست های خارجی که در سال جاری به اسپانیا سفر نمایند به 74 میلیون برسد. رکورد مذکور موجب خواهد شد 4.4% درآمد ناخالص داخلی اسپانیا از محل توریسم تامین شود و پیش بینی می شود این بخش به رشد 2.7 درصدی خود تا سال 2020 ادامه دهد.

بخش صنعتی در اسپانیا نیز بدلیل وجود زیرساخت های قوی و متنوع، از قابلیت های زیادی برای افزایش سهم خود در تولید ناخالص داخلی برخوردار است. سهم این بخش در تولید ناخالص داخلی حدود 27 درصد تخمین زده می شود. ارزش تولیدات این بخش در سه ماهه دوم سال جاری (2016) به 33799 میلیون یورو رسیده است. مهمترین بخش های صنعتی اسپانیا شامل کشتی سازی، خودروسازی، تجهیزات پزشکی و دارو، ماشین آلات، صنایع شیمیایی و فلزی هستند. عمده ترین کالاهای صادراتی اسپانیا طی سال های اخیر نیز شامل محصولات صنایع خودروسازی، غذایی و دخانیات بوده اند. در سال 2013 صنعت خودروسازی این کشور رشدی 5/5 درصدی را تجربه نمود و صنایع غذایی نیز فراتر از آن به رشد 7/5 درصدی، در مقایسه با سال 2012 دست یافت. این دو بخش در مجموع توانستند طی این مدت 31 درصد از صادرات اسپانیا را بخود اختصاص دهند. شایان ذکر است خودروهای تولیدی در اسپانیا هم اکنون به 120 کشور جهان صادر می شود. اتحادیه اروپا با جذب حدود 75 درصد از تولیدات صنعت خودروسازی اسپانیا، بیشترین سهم را در میان مقاصد صادراتی این کشور به خود اختصاص داده است. بازارهای انگلیس، امریکا، آلمان و ایتالیا عمده ترین مقاصد اتومبیل های صادراتی بوده اند. در صنعت غذایی نیز عمدتا ایتالیا، فرانسه، امریکا و پرتغال ، چهار بازار اصلی صادارت محصولات اسپانیایی را تشکیل می دهند.

بازده بخش کشاورزی در اسپانیا در خلال سه ماهه دوم سال 2016 با اندکی افزایش نسبت به سه ماهه اول سال جاری، بالغ بر 6258 میلیون یورو بوده و این در حالی است که بخش کشاورزی با توجه به حدود 19 میلیون هکتار زمین های قابل بهره برداری، ظرفیت های بیشتری برای توسعه دارد. اسپانیا بزرگترین تولید و صادرکننده روغن زیتون در دنیاست. صادرات روغن زیتون این کشور که دومین محصول بخش کشاورزی و دامی اسپانیا پس از صادرات گوشت خوک است در سال 2015 به 1.4 میلیون تن رسیده و 3 دهم درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل داده است. این کشور همچنین در رده بزرگترین کشورهای دارای کشاورزی گلخانه ای، کشت اکولوژیک و محصولات کشاورزی ارگانیک می باشد.

در زمینه تجارت خارجی نیز اسپانیا با صادرات 283.3 میلیارد دلار و واردات 312.1  میلیارد دلاری خود در سال 2015، حدود 3.5 درصد کل تجارت جهانی را بخود اختصاص داده است. بر اساس آمار سازمان تجارت جهانی، 68.3 درصد صادارت و 63.9 درصد واردات این کشور در 2014 را کالاهای ساخته شده تشکیل داده اند. صادرات مواد سوختی و معدنی و واردات این نوع مواد نیز بترتیب 16.6 و 11.9 درصد از تجارت این کشور در سال 2014 را بخود اختصاص داده است. اسپانیا از جمله واردکنندگان اصلی در زمینه انرژی (نفت و گاز) در سطح اروپاست هرچند در بخش مشتقات نفتی نیز این کشور خود در زمره صادرکنندگان این مواد به اروپا بشمار می آید. سهم صادرات و واردات محصولات کشاورزی نیز در سال مذکور بترتیب به 16.9 و 11.9 درصد بالغ شده است. 62.2 درصد صادارت این کشور در سال 2014 به کشورهای اروپایی و 52.5 درصد  واردات نیز از کشورهای اروپایی صورت گرفته است. گفتنی است بر اساس جدیدترین آمارها از وضعیت تجاری اسپانیا در سه ماهه دوم 2016، با کاهش واردات اسپانیا، میزان اختلاف صادرات و واردات، برای اولین بار پس از جولای 2013 به پایین ترین حد خود یعنی به 10.6 درصد رسیده است.

کاهش میزان بیکاری نیز از جمله موارد قابل توجه در روند بهبود وضعیت اقتصادی در اسپانیا می باشد. آمار  یورو استات نشان می دهد برای اولین بار در 6 سال اخیر، بیکاری در اسپانیا از مرز 20 درصد پایین آمده و این وضعیت، بهترین رکورد را از سال 2010 تاکنون نشان می دهد. با این وجود، این میزان بیکاری بیانگر آنست که اسپانیا همچنان پس از یونان دومین کشور اتحادیه اروپا از لحاظ بالا بودن نرخ بیکاران می باشد.

اسپانیا با وجود وقوع تغییراتی مثبت در برخی شاخص های اقتصادی آن، همچنان با مشکلات ساختاری و محدودیت های مهم اقتصادی سطح بالای بدهی عمومی نسبت به GDP، محدودیت در انجام برخی هزینه های دولتی بمنظور رونق بخشیدن به اقتصاد، ترکیب نامتوازن و آسیب زننده بخش های مختلف اقتصادی در اقتصاد ملی، سطح بالای انتظارات عمومی و نرخ بالای بیکاری (علیرغم کاهش مستمر نرخ بیکاری از 26 درصد اوایل سال 2014 به کمتر از 20 درصد در سه ماهه دوم سال 2016) روبروست. در این حال عدم تشکیل دولت، علیرغم برگزاری دو دور انتخابات عمومی در دسامبر سال 2015 و اواسط سال جاری(2016) نیز بنابر برخی تحلیل ها، به این مشکلات بخصوص دامن زده و روند بازگرداندن اعتماد داخلی و خارجی به اقتصاد و بخصوص تشکیل سرمایه گذاری های جدید را تحت تاثیر قرار داده است. در این میان، ضرورت اجرای توصیه های کمیسیون اروپا در خصوص کاهش هزینه های دولتی و اعمال سیاست های ریاضتی و اجرای اقدامات موثرتر برای رسیدن به بودجه مناسب، بمنظور جلوگیری از اعمال جریمه های احتمالی نیز، بر محدودیت های دولت در بخش اقتصادی اضافه کرده است.

اطلاعات مربوط به وضعیت اقتصادی اسپانیا:

اطلاعات عمومی

مساحت: 505940 کیلومتر مربع

رتبه مساحت: چهارمین کشور از لحاظ وسعت در اروپا پس از روسیه اوکراین و فرانسه.

مرزها: مرز زمینی با فرانسه و آندوررا در شمال، با پرتغال در غرب، با انگلستان در جنوب. در سرزمینهای آفریقایی خود مرزهای زمینی و دریایی با مراکش. همچنین حکومت جزیره فایسانس را با فرانسه بطور مشترک دارد.

موقعیت جغرافیایی: کشور دو قاره ایی بدلیل آنکه بخش اعظم آن در اروپای غربی و بخش دیگرش در شمال افریقا است. در اروپا اکثر مساحت آن در شبه جزیره ایبریکا قرار دارد.

تقسیم بندی مناطق: شامل 17 ایالت و 2 شهر خود مختار می باشد.

جمعیت: ژانویه 2016- 46438422 نفر

رتبه جمعیت: 29 در سطح جهان

رشد جمعیت: نسبت به سال 2015 ، 2 دهم درصد کاهش جمعیت داشته است.

جمعیت فعال: 66%

تراکم جمعیت: 92 نفر در هر کیلومتر مربع

جمعیت شهری و روستایی: 48.5% در مناطق شهری، 25.9% در مناطق روستایی و 25.6% در مناطق نیمه شهری. مجموعا جمعیت شهری 79.11%

رتبه جمعیت شهری: سوم در اتحادیه اروپا پس از انگلستان و قبرس

ازدواج و طلاق: 100746 مورد طلاق در سال 2014، رشد 5.6% نسبت به سال قبل

متوسط مدت زمان زندگی مشترک: 15 سال و 8 ماه

تولید ناخالص داخلی و رشد آن: 1081 میلیارد یوور در سال 2015 و رشد آن در سال 2015 نسبت به 2014 ، 3.2% بوده است.

سهم بخشهای صنعت، خدمات و کشاورزی از تولید ناخالص داخلی:

صنعت و انرژی: 17.5%

کشاورزی: 2.5%

مسکن و ساخت و ساز: 5.5%

خدمات: 74.9%

درآمد سرانه و رشد آن: در سال 2015، 23 هزار و دویست یورو

رتبه درآمد سرانه: 33 در میان 196 کشور

بدهی: در سال 2015 حدود 1073 میلیارد یورو

نسبت بدهی به درآمد ناخالص داخلی:99.80%

کسری بودجه: سال 2015، حدود 55 میلیارد یورو

درصد بیکاری: آگوست 2016، 18.9

درآمد متوسط بازای هر نفر: 26259 سالانه

صادرات: سال 2015، 255 میلیارد یورو

واردات: سال 2015، 281 میلیارد یورو

تراز تجاری: سال 2015، منفی 26 میلیارد یورو

درصد مرگ و میر: سال 2015، 9.05 درصد کل جمعیت

جمعیت در تهدید فقر: سال 2015، 22.1 درصد کل جمعیت

رتبه اعتباری کشور در محیط اقتصاد کلان: رتبه چهاردهم از لحاظ حجم تولید ناخالص داخلی

ظرفیت کشور به لحاظ نوآوری: رتبه 10 جهان از لحاظ تولید علم. رتبه 19 در اتحادیه اروپا در زمینه نوآوری. رتبه 12 اتحادیه اروپا از لحاظ هوشمند سازی.

دسترسی به منابع مالی: از سه طریق یک وام با ضمانت بازگشت پول و بهره، دوم وام در قبال گرو گذاشتن سهام یا مالکیت که پول و بهره نیز باید بازگردانده شوند و سوم انواع کمکها می باشد.

روانی روند سیستم بوروکراسی و روند اداری: تعداد قوانین دولتی اعم از اقتصادی و غیر اقتصادی بالای 40 هزار مورد بوده که موجب تراکم و پیچیدگی کاغذ بازی و تاثیر منفی مستقیم بر رشد اقتصادی است. میزان کاغذ بازی از سال 1998 تا 2013 تغییری نداشته و همچنان بالای حد متوسط در کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای توسعه یافته است.

قوانین کسب و کار:

فرد متقاضی می تواند به عنوان شرکت و یا راسا به عنوان مجری کار آزاد کسب و کار نماید. در هر دو مورد باید در تامین اجتماعی به ثبت برسد.

شهرداری منطقه ایی که در آن کار انجام می شود باید مجوز مخصوص صادر نماید. در بعضی موارد مجوز محیط زیست و یا پروانه های مخصوص کار مثلا در باره مواد شیمیایی لازم هستند.

شرکت‌ها باید سالانه گزارش کاری به کمیسیون بازار بدهند و مالیات مخصوص خود را بپردازند.

هر سه ماه بایستی میزان مالیات بر ارزش افزوده را در فاکتورهای خرید و فروش محاسبه نموده و چنانچه رقم بدست آمده مثبت باشد به حساب دارایی واریز می شود.

محصول شرکت باید مارک داشته باشد و اینکار در شرکت مارک اسپانیا انجام شده و هر ده سال یکبار قابل تعویض است.

چنانچه فعالیت اینترنتی دارند باید از قوانین خاص آن پیروی نمایند.

باید از اطلاعات مشتریان و غیرو استفاده غیر کاری نکنند. چنانچه این اطلاعات از طریق آنان منتشر شود، از 60 هزار یورو به بالا جریمه می شوند.

حفظ و خروج سرمایه و یا اصل سرمایه: پذیرش سرمایه گذاری/از لحاظ نوع سرمایه گذاری در چارچوب قوانین کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی و از لحاظ قوانین مربوط به سرمایه در چارچوب مقررات اتحادیه اروپا

چگونگی اقامت برای کار:

معمولا با ایجاد یکی از چهار نوع شرکت زیر صورت می گیرد:

1. شرکت بی نام با 60 هزار یورو سرمایه اولیه

2. شرکت بی نام اروپا با 120 هزار یوروسرمایه اولیه

3. شرکت با مسئولیت محدود با 3 هزار یورو سرمایه اولیه

4. شرکت جدید با مسئولیت محدود با بین 3 تا 120 هزار یورو سرمایه اولیه

همچنین امکان ایجاد جوینت ونچر، تاسیس دفتر نمایندگی و کار مستقیم فرد بدون تاسیس شرکت نیز در قوانین اسپانیا پیش بینی شده است.

شاخص رقابت پذیری صنعتی: رتبه رقابت پذیری اسپانیا در سال 2015 ، 35 و در سال 2016، 33 در میان 142 کشور مورد بررسی بوده است.

شاخص مزیت های نسبی در صدور محصولات صنعتی: خودرو، مواد شیمیایی، قطعات یدکی سه محصول اولیه صنعتی صادر شده توسط اسپانیا هستند که هر سه در رتبه اول تا سوم بالاترین میزان ارزش کالای صادراتی این کشور نیز قرار دارند.

شاخص مزیت های نسبی در صدور محصولات کشاورزی: انواع میوه تازه و منجمد رتبه هشتم را در میان اقلام صادراتی اسپانیا دارند. گوجه، کاهو، فلفل و مرکبات اصلی ترین کالای صادراتی این بخش بشمار می روند.

شاخص مزیت های نسبی در گردشگری: اسپانیا در سال 201568.1 میلیون توریست خارجی داشته. رشد آن نسبت به سال قبل 4.6% بوده است. سومین کشور جهان پس از آمریکا و چین در از لحاظ درآمد توریستی آن (57 میلیارد دلار) می باشد. دلیل اصلی سفر به اسپانیا، تفریح و خوشگذرانی است. 57961796 توریست با هدف تفریح به اسپانیا آمدند. 295629 به دلایل کاری و 592152 به دلایل دیگر. سواحل اسپانیا، شهرهای تاریخی و فرهنگی، روستاها به ترتیب مهمترین مناطق مورد بازدید این کشور هستند.

شاخص مزیت های نسبی در هتل داری: تعداد هتلهای اسپانیا بسیار زیاد است و تنها در فدراسیون هتلداری این کشور 300 هزار مورد به ثبت رسیده اند. گونه گونی هتلها بسیار بالاست، هرچند سیستم ستاره بندی و مسافر خانه عینا مانند ایران است، هریک از هتل ها بسته به نوع کاری که در حوالی آنها توسعه می یابد، هویت خاصی برای خود ایجاد می کنند. تعداد آنها در یک دهه اخیر رشدی حدود 4% داشته است. از لحاظ میزان کارکنان در بخش هتل و رستوران، اسپانیا بالاترین تعداد را پس از بخش صنعت و تجارت داراست. 1.54 میلیون نفر در این بخش مشغول به کار هستند اما اکثریت آنها در رستوران، بار و کافه مشغول به کار هستند. مشخصه اصلی رستوران و بارهای اسپانیا که یکی از جذابیت های بزرگ این کشور برای جهانگردان محسوب می شود، تنوع آفرت نوشیدنی و غذا، ساعات کار بالا، حرفه ایی بودن کارکنان، ایجاد جو مناسب (با قرار دادن تلویزیون مسابقات فوتبال...) آنهاست. رشد تعداد بار و رستوران های اسپانیا در یک دهه اخیر 64% برآورد می شود.

شاخص مزیت های نسبی در حمل و نقل: انواع حمل و نقل به ترتیب استفاده داخلی جاده ایی، قطار و هوایی است. طول خطوط جاده ایی اسپانیا 165361 کیلومتر می باشد. برای بررسی شبکه جاده ایی اسپانیا لازم است در سایت Carreteras Nacionales de España  جستجو شود. طول شبکه جاده ایی اسپانیا 26 هزار کیلومتر است و اولین در سطح اروپا محسوب می شود.

حمل و نقل قطار در انواع سریع السیر و عادی، ارزان ترین، دقیق ترین و آسان ترین راه جابجایی در سطح اسپانیاست. شش مسیر اصلی قطار های سریع السیر که حداکثر سرعتشان به 310 کیلومتر در ساعت می رسد، مادرید/سویا، بارسلون/سویا، والنسیا/سویا، مادرید/مالاگا، بارسلون/مالاگا و مادرید/آلباسته می باشند.

در زمینه حمل و نقل دریایی 28 مقام بندری 46 بندر این کشور را اداره می کنند که الخه سیراس، والنسیا و بارسلون مهمترین آنها از لحاظ حجم کالای انتقال یافته می باشند.

در زمینه حمل و نقل و هوایی 48 فرودگاه دارد که مهمترین آنها، باراخاس، بارسلونا، پالما د مایورکا، مالاگا، جزایر قناری و آلیکانته از لحاظ تعداد مسافر و کالا می باشند.

فنآوری های تک رتبه جهانی آن: زیر ساختهای جاده ایی و قطار در کنار تکنولوژی ارتباطات دو حوزه مهم با تک رتبه جهانی برای اسپانیا هستند. اسپانیا رتبه 6 جهان در زیر ساختهای حمل و نقل را دارد. اولین کشور اتحادیه اروپا در زمینه تکنولوژی قطار پر سرعت. دومین کشور اتحادیه اروپا در تولید انرژی بادی و سوم در انرژی فتو ولتائیک. اولین کشور جهان در تولید انرژی گرمایشی. مهمترین data center  اروپا در اسپانیا قرار دارد. اولین در اروپا و سومین در جهان در تولید محصولات بیوتکنولوژی کشاورزی. پنچمین در جهان از لحاظ تولید مواد بیولوژی مولکولی و بیوشیمی. اول در اروپا و دوم در جهان از لحاظ مدیریت آب و بازیافت آبی. پنجمین در جهان در طراحی و ساخت کشتی های جنگی مجهز به سیستم های پیشرفته، رادار و غیرو. هشتم جهان در تولید خودرو و قطعات یدکی.

رتبه کشور به لحاظ منابع طبیعی و فرهنگی و گردشگری: 7% کل مساحت اسپانیا تحت حفاظت طبیعی قرار دارد که شامل انواع پارکهای طبیعی و ملی و مناطق مخصوص می باشد.

منابع انسانی و نیروی کار و سطح تخصصی نیروی کار: 41.1% نیروی کار اسپانیا تحصیلات عالی دارد. اما 50 درصد آنها در رشته های علوم انسانی با کارآیی اندک در بازار هستند. 21.9% جوانان بین 18 تا 24 سال یعنی دو برابر متوسط اروپا تحصیل را رها می کنند.

جایگاه جهانی به لحاظ عملکرد و توانایی لجستیک تجاری: طبق آخرین آمار انتشار یافته در سال 2016 اسپانیا در رده 23 جهانی قرار دارد.

جایگاه جهانی به لحاظ حمل و نقل و جابجایی کالا در داخل و از داخل به خارج: اسپانیا در بین 10 کشور اول جهان از لحاظ کیفیت حمل و نقل ریلی، جاده ایی، بندری و هوایی می باشد.

زیرساخت های حمل و نقل تجاری: جاده ایی، قطار، هوایی و دریایی امکان پذیر می باشد.

هزینه حمل و نقل و قدرت رقابت: بر اساس نوع کالا، وسیله ، مسافت و غیرو متفاوت است.

قابلیت پیگیری و ردیابی محموله در حمل و نقل و رتبه درتحویل به موقع کالا در زمان مقرر: بآسانی قابل پیگیری است و در حداقل زمان همواره اطلاعات کافی در باره آن در دسترس قرار دارد.

جایگاه جهانی به لحاظ تسهیلات گمرکی: از سال 2014 کمی افت پیدا کرده و در جایگاه 24 جهانی قرار گرفته است.

کارایی و فرآیند ترخیص کالا: رتبه کارآیی از 1 تا 5، 3.70 بوده و در این زمینه شماره 17 سال 2014 بوده است.

کیفیت زیرساخت های گمرکی: رتبه 23 جهانی

قابلیت پیش بینی عملکرد گمرکات و ردیابی محموله ها:

http://www.correos.es/ss/Satellite/site/pagina-1363187250387/sidioma=es_ES

http://www.ine.es/dynt3/FMI/en جدول آماراقتصادی رسمی ازسال 2015 به بعد:

چگونگی ثبت دفتر تجاری: http://www.oepm.es/en/index.html

قوانین انتقال ارز:

http://www.revistadelexpatriado.com/2016/08/11/enviar-recibir-dinero-desde-extranjero/

قوانین ثبت کالا:

https://www.oepm.es/export/sites/oepm/comun/documentos_relacionados/Tasas/Tasas_enero_2016_y_precios_publicos_junio_2015.pdf

قوانین سرمایه گذاری و تولید:

https://en.portal.santandertrade.com/establish-overseas/spain/foreign-investment

قوانین گمرکی:

https://en.portal.santandertrade.com/international-shipments/spain/customs-procedures

ضوابط حمل ونقل و بیمه:

https://en.portal.santandertrade.com/international-shipments/spain/exporting-products

شرکت های مهم و معتبر در زمینه حمل و نقل و بیمه:

شرکتهای حمل و نقل: CONDOMINAS BERGÉ

 

شرکت ارسال بار دریاییGUILLERMO LUENGO :

917576770 و 616410925

.. COTRANZAS

SRA. CLAUDIA

917460680

SR. FERNANDO GARCÍA

 91 746 06 80 Ext: 1209

 607 742 530

شرکت بیمه شخص و حمل و نقل 

*Jaime Brunner Córdoba *

*OFICINAS CENTRALES*

*(**: **91 468 92 21 / 654 00 12 57 *

*Sor Ángela de la Cruz, 6 - 2ª planta. *

*28020Madrid*

بیمه بار

ALLIANZ

900202202

جدول همایش های اقتصادی 2016 به بعد:

اقتصادی:

http://www.ifema.es/convencionesycongresos_01/Prensa/NoticiasConvenciones/index.htm

خودرو:

http://www.portalferias.com/ferias-automoviles-espana/s3;p1/

جدول نمایشگاه های تخصصی و عمومی از نیمه 2016 به بعد:

جدول نمایشگاهی

http://www.portalferias.com/ferias-espana/p1/

http://www.nferias.com/espana/

کنگره های پزشکی

http://congresos-medicos.com/pais/espana/

سلامت و زیبایی

http://www.portalferias.com/ferias-belleza-y-estetica-espana/s71;p1/

آموزش و پرورش

http://www.portalferias.com/ferias-educacion-y-formacion-espana/s42;p1/

 

ترکیب بندی عمده سهام در بورس:

http://www.bolsamadrid.es/ing/aspx/Portada/Portada.aspx

http://www.bolsamadrid.es/esp/ParaEmp/ComoCotizar/ComoCotizar3.aspx

http://www.bolsasymercados.es/ing/About-BME/What-is-BME

 

حدود سرمایه اعلام شده:

http://resultados.elpais.com/mercados/indices/

 

شرکت های مهم و معتبر و تایید شده در زمینه بازاریابی و پخش کالا:

شرکتهای تبلیغات و بازاریابی:

PRISMA

MADRID

Fuencarral 105, 2º

91 217 62 91

BARCELONA

Gran Vía de Carles III, 84

93 496 57 00

SANTANDER

Piquío, El Sardinero

942 544 502

……….

PLC Marketing

 

Calle Toledo 176

28005 - Madrid

91 071 49 16 | info@plcmarketing.com

………..

 

 اسامی شرکت های مهم و بزرگ مورد تایید به همراه زمینه فعالیت:

مهمترین شرکتهای زیر ساختی اسپانیا:

ADIF

Gonzalo Ferre Maltó

Administrador de infraestructuras ferroviarias    917744105

Fax. 917744290

presidencia@adif.es

C/Sor Ángela de la Cruz, 3-Planta 9. Madrid 28020

CAF

Juan José García

Dirección internacional

José Antonio Sola

Experto area manager    014366016

Fax. 914366008

jjgarcia@caf.net

943028694-608688298

Fax 943189120

jasola@caf.net      Padilla, 17-6º

28006 Madrid

 

J.M. Iturrioz, 26

20200 beasain (guipuzcua)

FOMENT

David Tornos

Director del Departamento Internacional   934841200

Fax 934841230

dtornos@foment.com    Via Laietana, 32

08003 Barcelona

INDRA

Manuel Brufau I Niubó

Director general

María Carmen Núñez García

Turquía, Caucasia y Asia Central     934630505

Fax. 934630924

mbrufau@indra.es

914809827

Fax. 914806041

Mov. 654315588

mcnunez@indra.es

Roc Boronat, 133

08018 Barcelona

OHL

Alfonso Orantes Casado de Amezúa

Director de análisis y planifiocaciones       913484908

Alfonso.orantes@ohl.es Paseo de la Castellana, 259-D, Torre Espacio-28046 Madrid

Renfe

Jose Mª Diaz Cerro

Técnico de estudios        913007211-Int.107 211

Fax. 917332111

jmdiazcerro@renfe.es

Avda. Pío XII, 110

Talgo

Carlos Palacio Oriol

presidente   916313801

916313868

TALGO

مدیر

Carlos Palacio Oriol

 

916313801

Ana de Nicolás Renedo

دستیار مدیر

609182104

anicolas@talgo.com

          Paseo del tren Talgo, 2

28290 Las Matas (Madrid)

Repsol

مسئول بخش روابط خارجی

María Isabel De Luis García

mariaisabel.deluis@repsol.com

917530329

696005649

INECO

José Anguita

Director comercial de Ineco     914521200

anguita@ineco.com

Jara.valbuena@ineco.com

          Paseo de la Habana, 138

28036 Madrid

ACS  913439200

Fax. 913439456

ir@grupoacs.com

Avda. Pío XII, 102

28036  Madrid

Sacyr 915455000   Paseo de la Castellana, 83-85

28046   Madrid

Acciona      916632850-916632851

Fax. 916633099

Webmail-infraestructuras@acciona.es

Avda. Europa, 18 Parque Empresarial La Moraleja

28208 Alcobendas (Madrid)

 

Abengoa     954937000

abengoa@abengoa.com C/Energía solar, Palmas Altas

41014 Sevilla

Abertis        932305000

Fax. 932305001     Avinguda de petralbes, 17

08034 Barcelona

Ferrovial     915862500   Avda. Partenon, 4

Campo de las Naciones

28002 Madrid

Gas Natural

مدیر توسعه طرحها:

Inés Díez Rodríguez

915899490

idiez@gasnatural.com

         

Grupo Martinón

          Tel.: España 34914416033

Ema@grumasadominicana.com

Gloria@caribecan.eu

          Enrique Martinón Armas

C/Espronceda, 40 Bj

28003 Madrid

 

مهمترین شرکتهای بخش ماشین آلات کشاورزی:

Serrat trituradoras

C/ Rio Cinca, 12 - c.p. 22510 - Binaced, Huesca, España

Tel.: +34 974426200

Tel.: +34 974417830

Fax: +34 974427064

Web: www.serrat.es

………………………..

DURÁN LUGO

 Administración, comercial y recambios

Ctra. N-640 km.87, 5

27192 La Campiña · Lugo

 Tlfno General: 982 227 165

 Tlfno Recambios: 982 303 913

 •Email:  info@duranmaquinaria.com

………………………….

Agrotecnicas Los Antonios Sl

Email: losantonios@losantonios.es

Web: www.losantonios.com

Objeto Social: Fabricacion y reparacion de piezas y maquinaria agricola. taller de cerrajeria

Fax :976855302:

Calle Santa Engracia, S/N, Tauste, 50660 Zaragoza

................................

Maquinaria ganadera

TATOMA

Apdo. de correos nº 15. 22400 Monzón (Huesca), ESPAÑA.

Tel.: (+34) 974 401 336

Fax: (+34) 974 400 670

Email: info@grupotatoma.com

………………….

Martínez IDi

Frente aeropuerto de Valencia

Avd. Mas del Oli

46940 Manises Valencia

Teléfono: 961542508

Teléfono móvil: 696475533

Fax:

Dirección de correo electrónico:maquinariaganadera@martinez-idi.com

 

مهمترین شرکت کشتی سازی ناوانتیا با اطلاعات زیر می باشد:

info@anave.es

dirección@apvigo.es

navantia@navantia.es

Beatriz Colunga Fidalgo

986268019

........................

مهمترین نهادهای مربوط به تکنولوژی ارتباطات

 

EMPRESAS Y ENTIDADES ICT

AMETIC Asociación de Empresas de Electrónica, Tecnologías de la Información, Telecomunicaciones y Contenidos Digitales www.ametic.es

915902300

comex@ametic.es

Virginia Jiménez

Axion. www.axion.es

marketing@axion.es

Mariantonia García

CONETIC Confederación Española de Empresas de Tecnologías de la Información Comunicaciones y Electrónica

www.conetic.info

915678454

info@conetic.info

TELEFÓNICA

web: www.fundaciontelefonica.com

E-mail: contacto@fundaciontelefonica.com

Prensa: Dpto. de Comunicación

Facebook: www.facebook.com/fundaciontef

Twitter: @fundaciontef

Youtube: www.youtube.com/user/fundaciontef

 

مهمترین شرکتهای حمل و نقل هوشمند یا آی تی اس:

ITS

Sociedad Ibérica de Construcciones Eléctricas

Sice@sice.com

916232200

………….

VICOMTECH/IK4

ITS@VICOMTECH.ORG

mgonzalez@vicomtech.org

943309230

…………

GMV

maketing@gmv.com

 

918072100

 قوانین مربوط به کار و تامین اجتماعی، بیمه، مقررات فعالیت شرکت های خارجی و مالیات اسپانیا در فایل های زیر قابل مشاهده است.

   دانلود : قوانین مالیاتی-ثبت شرکت ها.docx           حجم فایل 30 KB
   دانلود : labor and social security regulations-spain.pdf           حجم فایل 383 KB