اطلاعات اقتصادی استان گوانگ دونگ و چهار استان دیگر

 

کشور پهناور چین با داشتن جمعیت زیاد و مساحت قابل توجه و بخصوص وضعیت اقتصادی رو به رشد آن و جایگاه این کشور در تجارت جهانی،  ظرفیتهای بسیاری برای همکاری و گسترش روابط در بخش های مختلف را دارا می باشد. روابط دو جانبه با چین به دلایل سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و بین المللی همواره حائز اهمیت بوده است ، بخصوص در سالهای اخیر که چین رشد قابل توجهی داشته و به رتبه اول اقتصاد جهانی رسیده است . تاکید مقامات محترم دو کشور بر گسترش روابط بخصوص در امور اقتصادی و ارتقای روابط دوجانبه به سطح همکاری های جامع راهبردی در سفر اخیر رئیس جمهور چین به تهران و همچنین حضور استاندار گوانگ دونگ در ترکیب هیات رئیس جمهوری این کشور و امضای یک سند همکاری با منطقه آزاد قشم ، روابط دو کشور را وارد فضای جدیدی نموده است .

کشور چین همانگونه که اولین صادرکننده کالا در جهان است به همین میزان نیز واردات دارد (حدود 2 تریلیون دلار ) که در صورت پیگیری های لازم زمینه مساعدی برای تقویت حضور در بازار این کشور فراهم است. برخی از استانهای چین نیز دارای ویژگی ها و ظرفیت های کاری زیادی برای همکاری دوجانبه می باشند. در این راستا هم دولت چین برای استفاده از تمام ظرفیت ها و پتانسیل های خود به استان ها و مناطق مختلف اختیاراتی داده است تا بتوانند در برقراری ارتباط با سایر کشورها آزادی عمل بیشتری داشته باشند. هر کدام از استان های چین دارای توانایی و قابلیت هایی می باشند که ظرفیت برابر با یک کشور دارند. بعنوان نمونه استان گوانگ دونگ با حجم تجاری یک تریلیون دلاری و رتبه هجدهم اقتصادی جهان، ظرفیت های بسیار گسترده ای در زمینه های مختلف دارد. منطقه جنوب چین نیز بدلیل داشتن وجود صدها کارخانه و شعبات شرکت های چند ملیتی تولید کننده کالا، سخت افزار و نرم افزار که عمده محصولات آن به خارج از چین صادر می شوند و همچنین به سبب تجارت و مراودات روز افزون این منطقه با سایر کشورها و بخصوص شهر گوانجو، از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. استان گواندونگ (استان اصلی حوزه ماموریت نمایندگی ) بعنوان پرجمعیت ترین و ثروتمندترین استان چین دارای ویژگیها و شاخص های اقتصادی منحصر بفردی است. وجود شهرهای گوانجو، شن جن بزرگترین منطقه آزاد تجاری صنعتی و مرکزIT   چین در مجاورت هنگ کنگ و شهر جوهای یکی از مناطق مهم ویژه اقتصادی چین در مجاورت جزیره ماکائو، آمار بیشترین اعزام گردشگر، بالاترین در آمد سرانه و بالاترین رتبه در حوزۀ تجارت خارجی در کل چین را دارد.

 

 

اطلاعاتی اجمالی  استان گوانگ دونگ چین( استان اصلی حوزه نمایندگی)

 

میلادی بوده که حدود یک چهارم تجارت خارجی چین را بخود اختصاص داده است و در بین استانهای چین رتبه اول را دارا  می باشد.

از شهر های مهم آن گوانجو مرکز استان )قطب تجاری چین)، شن جن بزرگترین منطقه آزاد تجاری صنعتی و مرکزIT  چین در مجاورت هنگ کنگ و شهر جوهای یکی از مناطق مهم ویژه اقتصادی چین در مجاورت جزیره ماکائو می باشد که مجاورت این استان با دو منطقه ویژه  هنگ کنگ و ماکائو بر اهمیت این استان افزوده است.یکی از دلایل توجه تجار و بازرگانان خارجی به این استان برگزاری نمایشگاههای متعدد از جمله دو نمایشگاه بزرگ بین المللی سالانه بهاره و پاییزه گوانجو(نمایشگاه صادرات و واردات) است که شهرت جهانی دارد و در زمان برگزاری این نمایشگاه،محل تردد و حضور اکثر تجار بزرگ کشورهای مختلف از جمله تجار کشورمان می گردد.استان گوانگ دونگ با توجه به سطح بالای در آمد آن در بین استانهای چین همچنین بیشترین آمار اعزام گردشگر به خارج را دارد.   

در حال حاضر55 کشور در این استان سرکنسولگری دارند.که این تعداد سرکنسولگری نیز نشاندهنده اهمیت استان گواندونگ در جنوب چین است. کنسولگریهای مقیم شامل اکثر کشورهای اتحادیه اروپا،کشورهای اتحادیه آسه آن،استرالیا ،روسیه، چند کشور آسیایی از جمله هند، پاکستان، سریلانکا، ترکیه، کویت، قطر، امارات، کشورهای آمریکا، کانادا، آرژانتین، مکزیک، برزیل، شیلی، اکوادور و کشورهای آفریقائی اتیوپی، اوگاندا و مالی می باشند.

 برخی از شاخص ها و ویژگیهای مهم اقتصادی استان گوانگ دونگ :

-          حجم کل صادرات و واردات استان گوانگ دونگ در سال 2015 برابر با 1 هزار و 22 میلیارد و 952 میلیون دلار بوده است. میزان صادرات کل استان گوانگ دونگ در سال 2015، حدود  643 میلیارد و 562 میلیون دلار بوده که 3/28 درصد از کل صادرات چین را به خود اختصاص داده است. میزان واردات کل استان نیز  379 میلیارد و 390میلیون دلار بوده است که 6/22 درصد از کل واردات چین را به خود اختصاص داده است.

-          نرخ رشد اقتصادی : حدود 7  درصد (2015)

-          تولید ناخالص داخلی استان گوانگ دونگ (2015) : 7 تریلیون و 281 میلیون 255 هزار یوان

-          درآمد سرانه : 10 هزار و 838 دلار (سال 2015) 

-          درآمد مالیاتی : 737 میلیارد و 593 میلیون یوان ( سال 2015)

-          سرمایه گذاری با دارایی های ثابت : 3 هزار و 3 میلیارد و 120 میلیون یوان( سال 2015)

-          نرخ بیکاری : 4.5 درصد

-          جمعیت زیر خط فقر : 2.63  درصد

-          حجم سرمایه گذاری استان گوانگ دونگ در خارج از کشور: 5 میلیارد و 240 میلیون دلار( سال 2014)

-          میزان جذب سرمایه گذاری خارجی استان: 26 میلیارد و 875 میلیون دلار ( سال 2015)

-          شرکای عمده تجاری: هنگ کنگ، آمریکا، اتحادیه اروپا ، آسه آن، ژاپن، کره جنوبی و  روسیه

-         پرجمعیت ترین و ثروتمندترین  استان چین؛

-         وجود شهرهای گوانجو )قطب تجاری چین)، شن جن بزرگترین منطقه آزاد تجاری صنعتی و مرکزIT   چین  در مجاورت هنگ کنگ و شهر جوهای یکی از مناطق مهم ویژه اقتصادی چین در مجاورت جزیره ماکائو؛

-          بزرگترین صادر کننده و وارد کننده کالا در سطح کشور چین؛

-          برگزارکننده بزرگترین نمایشگاه صادرات و واردات (نمایشگاه بهاره و پاییزه کانتون فیر) ؛

-        حضور گسترده‌ استان گوانگ دونگ در ساخت و ساز شهري در جهان؛

-         جذب سرمایه گذاری قابل توجه؛

-        بیشترین آمار اعزام گردشگر به خارج  در بین استانهای چین؛

-         یکی از بازارهای اصلی اشتغال برای مهاجران؛

-        شروع اجرای  سیاست اصلاحات درهای باز از این استان؛

-        رتبه اول درآمد سرانه در بین استان های چین؛

-         بالاترین رتبه در حوزۀ تجارت خارجی در کل چین؛

اطلاعات اجمالی شهر گوانجو

-        گوانجو مرکز و بزرگترین شهر استان گوانگ‌دونگ و قطب تجاری جنوب چین می باشد.

-        گوانجو شهری با تاریخی بیش از 2000 هزار سال است و سومین شهر بزرگ چین پس از شانگهای و پکن و بزرگترین شهر در جنوب چین است.

-        گوانجو در 120 کیلومتری شمال هنگ‌کنگ واقع شده است.

-        بنابر سالنامه آماری گواندونگ2015، جمعیت گوانجو در سال2014 ، بالغ بر 13 میلیون و 805 هزار نفر بوده است.

-        میزان کل صادرات و واردات شهر گوانجو در سال 2015برابر با  133 میلیارد و 870 میلیون دلار بوده است که نسبت به سال گذشته 5/3 درصد رشد داشته است. از این میزان 81 میلیارد و 204میلیون دلار حجم صادرات و 52 میلیارد و 666میلیون دلار حجم واردات می باشد.

-          مجموع تولید ناخالص داخلی گوانجو در سال 2015 میزان  1 هزار و 810 میلیارد و 41 میلیون یوان  بوده است.

-        مساحت گوانجو: 7.434 کیلومتر مربع (بیش از پنچ برابر بزرگتر از تهران) است.

-        گوانجو بزرگترین بازار تجارت داخلی و مرکز توزیع پوشاک، کفش، عروسک و هدیه در چین است‌. گوانجو همچنین ‌مرکز صنایع مهم چون تجهیزات حمل و نقل، محصولات شیمیایی، فراورده‌های نفتی، فراورده‌های غذایی، محصولات چرم و دارو است.

-        گوانجو برگزارکننده بزرگترین نمایشگاه بین المللی  صادرات و واردات چین معروف به نمایشگاه بهاره و پاییزه کانتون فیر است.

-        گوانجو مهم‌ترین بندر عمیق آبی در راستای رودخانه مروارید است و منطقه تجاری مهم تجاری با هنگ‌کنگ به شمار می‌آید.

-        دولت محلی گوانجو در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری بزرگی در زمینه ایجاد زیرساخت‌ها در شهر انجام داده و شبکه بزرگراه‌ها را در این شهر گسترش داده است.سیستم اتوبوس‌رانی و حمل و نقل گوانجو شبکه ارتباطی کاملی را بین این شهر و شهرهای اطراف برقرار ساخته است. گوانجو چهارمین شهر چین است که سیستم مترو را راه‌اندازی کرد.

-        بندر گوانجو پنجمین بندر بزرگ انتقال کالا در کشور چین با قابلیت سالانه بیش از 1.5 میلیون تی‌ای‌یو است.

 

اطلاعات اجمالی شهر شن جن

1.      شنجن شهری بزرگ در جنوب دلتای رودخانه مروارید در جنوب چین واقع در استان گوانگ‌دونگ و در همسایگی شمال هنگ‌کنگ می‌باشد.

2.      جمعیت منطقه شهری شن جن بنابر آمار موجود حدود  10.357938 نفر بوده است و جمعیت کل شنجن همراه با مناطق حومه و روستایی نزدیک به 14 میلیون نفر  است. اکثریت مردم شهر شنجن از نژاد هان هستند.

3.      پیش از سال 1979 و شروع اقتصاد درهای باز، شنجن منطقه‌ای کوچک و یک مرکز ماهیگیری با جمعیتی در حدود 30 هزار نفر بود.شن جن مهاجرپذیرترین شهر در کشور چین است.

4.      شنجن اولین و یکی از موفق‌ترین مناطق ویژه تجاری در کشور چین است.شنجن در اواخر سال 1979 به هنگام سیاست درهای باز رهبر وقت چین دنگ شیائو پینگ، تبدیل به نخستین منطقه ویژه تجاری چین شدو توسعه بی‌نظیر شنجن مدرن امروزی نتیجه سیاست‌ درهای باز و سرمایه‌گذاری‌های خارجی صورت گرفته در این شهر است.

5.      پس از اعلام شن جن به عنوان منطقه ویژه تجاری چینی‌ها و خارجی‌ها سرمایه‌گذاری عظیمی در این شهر انجام دادند که یکی از دلایل آن نزدیکی به دریا و همچنین هنگ‌کنگ بوده است.

6.      شنجن از جمله شهرهای برتر دنیا در زمینه سرعت بالای رشد و توسعه و مرکز آی تی چین معروف می‌باشد.

7.      شنجن مرکز و قطب تولید و تجارت در حوزه‌های زیر است:

a.      تولیدات تکنولوژی برتر از جمله نرم‌افزار، رایانه، تجهیزات مخابراتی و الکترونیک

b.     تجهیزات پزشکی و دارویی

c.      پلاستیک، مواد شیمیایی

d.     تجهیزات حمل و نقل

8.      شنجن یکی از فعال‌ترین بنادر چین در زمینه لجستیک و ارسال بار به نقاط مختلف دنیا می‌باشد. (رتبه دوم در چین)

9.        شنجن حدود 230 کیلومتر مرز ساحلی دارد که موقعیت مناسبی برای زندگی و تولیدات دریایی را فراهم آورده است. همچنین بنادر عمیق و پرآبی در موقعیت‌های مختلف شهر ساخته شده است.

 

 

 

اقتصادی

1.      درسال 2015 تولید ناخالص داخلی شن جن به رقم750/1 تریلیون یوان (266 میلیارد دلار امریکا ) رسیده است.در آمد سرانه آن 164664 یوان ( 25038 دلار امریکا ).با نرخ رشد 9/8% در سال  می باشد.

2.      حجم تجاری شن جن در سال 2015 بالغ  بر 448  میلیارد دلار که از این میزان 267 میلیارد دلار صادرات  و 181 میلیارد دلار واردات بوده است.

3.      شنجن برترین شهر سرزمین اصلی چین از حیث دارا بودن قدرت جامع اقتصادی می‌باشد.

4.      شنجن مهم‌ترین شهر چین در بخش تولید (Manufacturing) است.در دهه 90 شنجن به عنوان شهری توصیف می‌شد که در آن هر روز یک ساختمان بلند و هر سه روز یک بلوار ساخته شده است.

5.      شنجن محل استقرار برخی از برجسته‌ترین کمپانی‌های های-تکنولوژی چین است از جمله: BYD, Dingoo, G'Five, Hasee, Huawei, JXD, Konka, Netac, Skyworth, Tencent و ZTE

6.      کمپانی TCL به عنوان برترین و بهترین مارک تلویزیون در چین، در شهر شنجن واقع شده است. همچنین کمپانی CSG Holiding بزرگترین تولید کننده شیشه‌های معماری در چین در شهر شنجن واقع شده است.

7.      گروه هن‌های(Hon Hai) بزرگترین کمپانی تایوانی نیز در شنجن کارخانه تولیدی دارد.

8.      بسیاری از کمپانی بزرگ های-تکنولوژی در پارک علم و تکنولوژی منطقه نان‌شان و یا در حومه شهر که کارگران ارزان‌تر و زمین نیز ارزان‌تر است واقع هستند.

9.      حجم تولیدات اقتصادی شهر شنجن در بین 650 شهر چین پس از شهرهای پکن، شانگ‌های و گوانجو رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است.

 10پارک صنعتی های‌-تکنولوژی شنجن(SHIP) در سپتامبر 1996 در مساحتی به وسعت 11.5 کیلومتر مربع تاسیس شد. صنایعی چون: بیوتکنولوژی، داروسازی، مواد ساختمانی، تولیدات شیمیایی،الکترونیک و نرم‌افزار کامپیوتر، ابزار و تجهیزات صنعتی، تجهیزات پزشکی در این پارک مستقر بودند. بعدها پارک نرم‌افزار شنجن نیز با پارک صنعتی های‌-تکنولوژی ادغام شد.

11-مهم‌ترین بنادر باری شنجن عبارتند از: ترمینال بین‌المللی ین‌تیان، ترمینال چی‌وان، ترمینال شه‌کوئو، بندر بازرگانان چین و بندر های‌شیانگ

اطلاعات  اجمالی  شهر جوهای

- جوهای شهری در استان گوانگ‌دونگ و در سواحل جنوب کشور  چین است و در مسیر دلتای رودخانه مروارید می‌باشد.جوهای از شمال با شهر جونگ‌شان، از شمال غرب با جیانگ‌من و از سمت جنوب با منطقه ویژه اداری ماکائو هم‌مرز می‌باشد.

-   جوهای یکی از اولین مناطق ویژه اقتصادی اصلی در کشور چین می‌باشد.

-  مساحت شهر جوهای 1653 کیلومتر مربع است و از شمال و غرب با ماکائو هم مرز است. این شهر در 140 کیلومتری جنوب غربی گوانجو قرار دارد.

- جوهای در سال 1979 به عنوان شهر معرفی شد و یک سال بعد به عنوان یکی از مناطق اقتصادی ویژه شناخته شد. لازم به ذکر است که شنجن شهر همسایۀ جوهای- در سال 1978 به عنوان اولین منطقۀ ویژۀ تجاری شناخته شد.

-  موقعیت استراتژیک جوهای یعنی نزدیکی آن به ماکائو، به اندازۀ نزدیکی شنجن به هنگ­کنگ دارای اهمیت است. چنین قرابتی به دولت مرکزی چین این فرصت را داده که پنجرۀ دیگری به روی ماکائو بگشاید.

- 30 شرکت از 500 شرکت برتر دنیا، در این شهر سرمایه گذاری کرده اند از جمله شرکت بی­پی (شرکت نفت و گاز بریتانیا)، شرکت آمریکایی اکسان موبیل (بزرگترین شرکت نفتی جهان)، شرکت زیمنس آلمان، شرکت پاناسونیک و کارفور.

-  توسعۀ صنعتی در جوهای بر 5 "های تکنولوژی" جدید و صنعت سنگین تمرکز کرده است که عبارتند از 1- الکترونیک 2- نرم افزار کامپیوتر 3- بیوتکنولوژی و داروسازی 4- تجهیزات و ماشین آلات 5- صنایع پتروشیمی.

-  اقدامات دولت محلی برای توسعۀ 5 حوزۀ اقتصادی شامل:  - ایجاد منطقۀ توسعۀ صنعتی "های تک" جوهای،   - منطقۀ آزاد تجاری جوهای - منطقۀ صنعتی بندری (در سطح استانی)

-  منطقۀ آزمون توسعۀ اقیانوس در "وان‌شان" ( در سطح استانی) - منطقۀ توسعۀ اقتصادی هنگ چین (در سطح استانی)

-  صنایعی که در منطقۀ آزاد تجاری جوهای استقبال می شوند عبارتند از الکترونیک، تجهیزات ارتباطات از راه دور، مصالح ساختمان سازی، تولید تجهیزات صنعتی و ابزار، تجهیزات پزشکی، بسته بندی مواد خام، تحقیق و توسعه، صنایع سنگین، حمل و نقل، انبارداری و لجستیک.

-  فرودگاه بین‌المللی جین ون جوهای میزبان نمایش بزرگ بین المللی هوایی سالانه است. موشک‌های فضایی چین در منطقۀ جین ون قراردارند.

-  جوهای دارای دو بندر بین‌المللی است که عبارتند از بندر جیوجوو بندر گائو‌لن. بندر گائو‌لن یکی از بنادر مهم و برجسته استان گواندونگ است و بندر جیوجو نیز پایانه حمل و نقل مسافرت‌های دریایی  می‌باشد.

-  ترافیک سنگین بین جوهای و ماکائو باعث شد تا یک پل به نام لوتوس در سال 1999 ساخته شده تا ترافیک موجود در بندر گونگ‌بی را کاهش دهد. ضمنا پروژه بزرگ پل هنگ‌کنگ، جوهای، ماکائو (با 13 میلیارد دلار هزینه ) نیز در راستای یکپارچه سازی دلتای رودخانه مروارید نیز در حال ساخت است.

-  جوهای در سال 1999 توسط سازمان ملل، به عنوان "بهترین مدل بین‌المللی بهبود شرایط محیط سکونت" تمجید شده است.

 

 

اطلاعات اجمالی سایر استان های حوزه نمایندگی

 

 استان فوجیان در بخش ساحلی جنوب‌شرقی کشور چین، که مساحت آن برابر با مساحت کشور یونان است . فوجیان در 180 کیلومتری تایوان قرار دارد و تعدادی از جزایر واقع در تنگه تایوان متعلق به این استان است . مرکز استان فوجیان شهر فوجو و بزرگترین و مهم‌ترین شهر استان شهر شیامن می‌باشد. بر طبق آمار جمعیت استان فوجیان 36 میلیون و 900 هزار نفر می‌باشد که تقریبا 2.8% از جمعیت کل کشور چین را شامل می‌شود . هفدهمین استان از حیث دارا بودن جمعیت در چین است. میزان تولید ناخالص داخلی استان فوجیان بنابر آمار سال 2015 میلادی، برابر با 2 هزار و 590 میلیارد یوآن می‌باشد.

          حجم کل صادرات و واردات استان فوجیان در سال 2015 برابر با یک هزار و 51 میلیارد و 50میلیون یوان بوده است. میزان صادرات کل استان  فوجیان 701 میلیارد و 480میلیون یوان و میزان واردات کل استان نیز 349 میلیارد و 770 میلیون یوان  بوده است.

بنا بر آمار منتشر شده در سال 2015، میزان سرانه تولید ناخالص داخلی استان فوجیان  بیش از 69 هزار یوان می باشد. استان فوجیان هر ساله میزبان یکی از مهم‌ترین رویدادهای اقتصادی و تجاری چین به نام "نمایشگاه بین‌المللی تجارت و سرمایه‌گذاری" می‌باشد. این رویداد در شهر شیامن برگزار می‌شود و موجب ارتقا سرمایه‌گذاری در کل کشور چین می‌باشد.

(این استان همچنین میزبان نمایشگاه بین المللی سنگ می باشد که هر ساله در شهرهای شیامن و شیتو برگزار می شود که اکثر شرکت های فعال کشورمان در زمینه سنگ حضور دارند.(

 استان گوانگ‌شی: این استان در منطقه‌ای کوهستانی در جنوب چین با 46 میلیون و 26 هزار و 629 نفر  جمعیت قرار دارد که از حیث جمعیت یازدهمین استان چین می‌باشد.مرکز استان شهر نان‌نینگ و مهم‌ترین شهر استان نیز گوئی‌لین( قطب گردشگری استان) می‌باشد که مرکز فرهنگی، سیاسی و تاریخی استان است.

این استان مهمترین مرکز تولید فلزات غیر آهنی در چین میباشد که حدود 3/ 1 ذخایر کلی قلع و منگنز کشور چین از این استان تامین میشود. شهر لیو‌جو مرکز صنعتی استان گوانگ‌شی و مرکز تولید موتورآلات در چین می‌باشد. همچنین این شهر دارای بزرگترین کارخانه استیل‌سازی در چین می‌باشد.شرکت بزرگ جنرال موتورز، یک کارخانه تولیدی در استان گوانگ‌شی و شهر لیو‌جو دارد.       تولید ناخالص داخلی استان گوانگ‌شی در سال 2015  برابر با 1 هزار و 680 میلیارد  و 312 میلیون  یوآن می باشد و سرانه تولید ناخالص داخلی در سال 2015  نیز 35 هزار و 345 یوآن بوده است.حجم کل واردات و صادرات استان در سال 2015 میلادی 319 میلیارد و 30 میلیون یوان می باشد که از این مقدار 173 میلیارد و 990میلیون یوان به صادرات و  حدود 145 میلیارد و 40 میلیون یوان واردات می باشد. مهم‌ترین شریک تجاری استان گوانشی، تایوانی‌ها هستند که عمده همکاری‌های بین این دو در زمینه‌های توریسم، منابع انرژی، کشاورزی، صنایع الکترونیک های‌-تکنولوژی و تولیدات کارخانه‌ای است.

 استان هونان در مرکز جنوب با  67 میلیون نفر جمعیت دهمین استان چین می باشد.تولید ناخالص داخلی استان هو نان  در سال 2015 میلادی2 هزار و 904میلیارد و 720 میلیون یوان می باشد. حجم کل واردات و صادرات استان در سال 2015 حدود 182 میلیارد و 540 میلیون  یوان بوده است. از این مقدار 118 میلیارد و 990 میلیون یوان به صادرات و63 میلیارد و 550 میلیون یوان به واردات مربوط می باشد.اتحادیه اروپا، هنگ کنگ، آفریقای جنوبی، آسه آن و ژاپن بزرگترین شرکای تجاری استان هو نان هستند. مرکز  استان هو نان شهر چانگشا می باشد. در سالهای اخیر این استان تبدیل به مهمترین مرکز تولیدات الکترونیک ، ماشین آلات و فولاد شده است.

 استان هاینان کوچکترین استان چین و معنای لغوی آن " جنوب دریا" می باشد. این استان را همچنین " جوان " و " چیونگ جو "می نامند . این استان  در کنار دریای چین جنوبی واقع شده و از شمال به وسیله تنگه باریک و کم عمق " چیونگ جو "( Qiong zhou)  از شبه جزیره " لی جو" ( Lei zhou) واقع در استان گوانگ دونگ جدا شده است. مساحت استان 354 هزار کیلومتر مربع و جنوبی ترین استان چین می باشد. هاینان اکنون بزرگترین منطقه اقتصادی در چین محسوب می شود که توسط "دنگ شیائوپینگ" در اواخر دهه 1980 تاسیس شد.منطقه ویژه اقتصادی هاینان در آوریل 1988 ایجاد شد. طبق آمار سرشماری سال 2010 ، جمعیت آن بالغ بر هشت میلیون و 670 هزار  نفر است. مرکز این استان هایکو(Haikou) واقع در سواحل شمالی جزایر هاینان می باشد. تولید ناخالص داخلی استان در سال 2015 حدود  370 میلیارد و 280 میلیون یوان می باشد و درآمد سرانه در سال 2015  نیز  40 هزار و 983 یوان بوده است. حجم کل صادرات و واردات استان هاینان در سال 2015 برابر با 86 میلیارد و 860 میلیون یوان می باشد.

(هایکو مرکز استان هاینان با شهر قزوین سند همکاری خواهر خواندگی امضا نموده اند)

 

حجم کل روابط تجاری استان گواندونگ (استان اصلی حوزه نمایندگی)  در سال 2015

حجم کل صادرات و واردات استان گوانگ دونگ در سال 2015 برابر با 1 هزار و 22 میلیارد و 952 میلیون دلار بوده است. میزان صادرات کل استان گوانگ دونگ در سال 2015، حدود  643 میلیارد و 562 میلیون دلار بوده که 3/28 درصد از کل صادرات چین را به خود اختصاص داده است. میزان واردات کل استان نیز  379 میلیارد و 390میلیون دلار بوده است که 6/22 درصد از کل واردات چین را به خود اختصاص داده است. 

          بنا بر آمار رسمی منتشره از سوی گمرک استان گواندونگ چین، حجم تجاری استان گواندونگ با ایران در سال 2014 بالغ بر 16 میلیارد دلار بوده است که در سال 2015 به دلیل کاهش قیمت نفت و حجم کل تجاری دو کشور این مبلغ به حدود 9 میلیارد دلار رسیده است . بطور کلی حجم تجاری استان همواره حدود یک چهارم حجم تجاری ایران و چین بوده است .

حجم روابط تجاری استان گواندونگ با جمهوری اسلامی ایران در سال 2015 میلادی

اقلام اصلی واردات از ایران

اقلام اصلی صادرات به ایران به میلیون دلار

نفت خام

4320

محصولات مکانیکی و الکتریکی

1735

پلاستیک در فرم های اولیه

147

محصول پیشرفته

710

محصولات نفت

130

کولر

159

آلومینیوم و محصولات آلومینیوم

78

تجهیزات نور و روشنایی

104

سنگ معدن آهن و کنسانتره

55

محصولات سرامیک

92

محصولات کشاورزی

27

تلفن

76

میوه تازه و خشک و آجیل

26

محصولات پلاستیکی

65

سنگ معدن کروم و کنسانتره

6

تلویزیون

61

سنگ معدن مس و کنسانتره

2

محصولات فلزی

55

نخ منسوجات و محصولات

0.2

البسه و لوازم جانبی

54

جمع واردات

4791

جمع صادرات

3111

کل حجم تجاری

هفت میلیارد و 902 میلیون دلار

 

حجم کل روابط تجاری چهاراستان دیگر تحت پوشش نمایندگی در جنوب چین در سال 2015

استان فوجیان :حجم کل صادرات و واردات استان فوجیان در سال 2015 برابر با یک هزار و 51 میلیارد و 50میلیون یوان بوده است. میزان صادرات کل استان  فوجیان 701میلیارد و 480میلیون یوان و میزان واردات کل استان نیز 349 میلیارد و 770 میلیون یوان  بوده است.

استان گوانگ‌شی: حجم کل واردات و صادرات استان در سال 2015 میلادی 319 میلیارد و 30 میلیون یوان می باشد که از این مقدار 173 میلیارد و 990میلیون یوان به صادرات و  حدود 145 میلیارد و 40 میلیون یوان به واردات  مربوط می باشد..

استان هونان: حجم کل واردات و صادرات استان در سال 2015 حدود 182 میلیارد و 540 میلیون  یوان بوده است. از این مقدار 118 میلیارد و 990 میلیون یوان به صادرات و63 میلیارد و 550 میلیون یوان به واردات مربوط می باشد.اتحادیه اروپا، هنگ کنگ، آفریقای جنوبی، آسه آن و ژاپن بزرگترین شرکای تجاری استان هو نان هستند.

استان هاینان : حجم کل صادرات و واردات استان هاینان در سال 2015 برابر با 86 میلیارد و 860میلیون یوان بوده است.

  روابط تجاری دیگر استانهای تحت پوشش نمایندگی با جمهوری اسلامی ایران

 عمده کالاهای صادراتی استان فوجیان به ایران پوشاک و لوازم جانبی البسه، محصولات الکتریکی و الکترونیکی ، فولاد و محصولات فولادی ، تجهیزات و  ماشین آلات و سنگ و ادوات سنگی و عمده کالاهای وارداتی استان فوجیان از ایران، نفت خام، مواد شیمیایی آلی ، سنگ مرمر، مس، پلاستیک، سنگ‌آهن، سنگ تراورتن می باشد. عمده کالاهای صادراتی استان گوانگشی به ایران ، قطعات موتور سوخت ، فیله ماهی یخ زده، ماشین آلات راهسازی و ساخت و ساز و عمده کالاهای وارداتی استان گوانگ‌ شی از ایران، مس تصفیه شده ، فولاد ذوب شده، مواد شیمیایی آلی، سنگ‌آهن، کنسانتره، استیرن است. عمده کالاهای صادراتی استان هونان به ایران نیز محصولات فلزی، محصولات مکانیکی و الکتریکی و پارچه  و  عمده کالاهای وارداتی استان ‌هونان از ایران مواد معدنی می باشد.

شایان ذکر است شرکتهای ایرانی همچنین در برخی از نمایشگاهای مختلفی که در حوزه این نمایندگی برگزار میشود مشارکت دارند حضور در نمایشگاههای سنگ یونفو،شیامن و شیتو ، نمایشگاه موادغذایی ، گردشگری و صنایع کوچک و متوسط از جمله این موارد میباشد.

حجم  روابط تجاری استانهای  تحت پوشش نمایندگی  با جمهوری اسلامی ایران در سال 2015 میلادی و نیمه اول 2016

 

واردات از ایران

صادرات به ایران

حجم واردات و صادرات

نام استان

4 میلیارد و 791 میلیون دلار

3 میلیارد و 111 میلیون دلار

7میلیارد و 902 میلیون دلار

گواندونگ2015

2 میلیارد و 621 میلیون دلار

2 میلیارد و 76 میلیون دلار

4 میلیارد و 697 میلیون دلار

گواندونگ6 ماهه  اول2016

1 میلیارد و535 میلیون یوان

4 میلیارد و 652 میلیون یوان

6میلیارد و 188میلیون یوان*

فوجیان2015

1 میلیارد و 29 میلیون یوان

1 میلیارد و 957 میلیون یوان

2میلیارد و 986 میلیون یوان

فوجیان6ماهه اول2016

960 هزار دلار

29 میلیون و 60 هزار دلار

30 میلیون و 20 هزار دلار

گوانگشی2015

   

آمار 6 ماهه ارائه نشده است

گوانگشی 6ماهه اول2016

84 میلیون و 172 هزار دلار

128میلیون و130 هزار دلار

212 میلیون  و 302 هزار دلار

هونان 2015

71 میلیون  و347 هزار دلار

56 میلیون و 846 هزار دلار

128 میلیون  و 193 هزار دلار

هونان 6 ماهه اول 2016

16 میلیون و664 هزار یوان

290 میلیون و 692 هزار یوان

307 میلیون و 356 هزار یوان*

هاینان 2015

8 میلیون و 190 هزار یوان

301 میلیون و 322 هزار یوان

309 میلیون و 512 هزار یوان

هاینان 6 ماهه اول 2016

*هر دلار برابربا 50 /6یوان (نرخ میانگین ) میباشد.

 

وضعیت ایرانیان مقیم استان گوانگ دونگ

 

بنا بر آمار موجود بیشترین  تردد ایرانیان به چین ، بخصوص از بخش خصوصی برای امور تجاری به این استان و شهر گوانجو می باشد. تعداد ایرانیان دارای مجوز اقامت در این استان بر اساس آخرین آمار رسمی پلیس 450 نفر است. بنا بر آمار موجود در بخش کنسولی آمار تقریبی ایرانیان مقیم در حوزه این نمایندگی حدود 613 نفر می باشد. با توجه به پرواز مستقیم ماهان به گوانجو (3پرواز در هفته) نیز تعداد بازدید کننده گان ایرانی از این استان افزایش یافته است. درایام نمایشگاه بین المللی بهاره و پاییزه گوانجو (کانتون فیر) که هر سال در این شهر برگزار می شود نیز حضور ایرانیان قابل توجه است. جمعی از تجار و بازرگانان ایرانی مقیم دارای یک تشکل تجاری بنام شورای تجار و بازرگانان ایرانی مقیم گوانجو هستند. ایرانیان مقیم گوانجو همچنین با تشکیل هیات محبین اهل البیت (ع ) بصورت منظم در یکی از مساجد شهر و با دعوت سخنران و مداح از تهران اکثر مناسبت های مذهبی را در این محل برگزار
می کنند که حضور ایرانیان اعم از مقیم و مسافر در این مراسم قابل توجه می باشد. 

 

 

شانگهای در آینه شاخص های اقتصادی و سرمایه گذاری

 

·        رشد ناخالص داخلی (GDP)

میزان رشد ناخالص داخلی شهر شانگهای در سال 2016 میلادی حدود 500 میلیارد دلار اعلام شده است که حدود 4% از  GDPچین است. (GDP جمهوری اسلامی ایران در سال 95 شمسی حدود 400 میلیارد دلار).

میزان رشد ناخالص داخلی برای سال 2017 نیز پیش بینی شده است که حدود 6.5% باشد.

·        میزان سرمایه گذاری خارجی در شانگهای

در 17 سال گذشته یعنی از سال 2000 تا پایان سال 2016 میلادی، 18.5 میلیارد دلار سرمایه خارجی در این شهر جذب شده است.

·        میزان سرمایه گذاری اتباع شانگهای در خارج از چین

در این 17 ساله اتباع این شهر حدود 25 میلیارد دلار در خارج چین سرمایه گذاری نموده اند و این روند در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته به گونه ایی که رشد سال 2016 نسبت به 2015 بیش از 50% بوده است.

·        حجم بازار مصرف در شانگهای

در پایان سال 2016 میلادی میزان مصرف در این شهر از مرز یک تریلیون یوان (یوان=580تومان) گذشت. این رقم نسبت به سال 2015 میلادی 8% رشد داشته است.

·        رویکرد شانگهای در راستای سیاست جاده ی ابریشم جدید چین ( یک جاده یک کمربند )

شانگهای در سالهای اخیر بیش از 8 میلیارد دلار قرارداد مهندسی و ساخت با کشورهای واقع در جاده ابریشم به امضاء رسانده است و میزان واردات کالا از کشورها واقع در این مسیر از بنادر شانگهای دو برابر شده است.

·        حضور برندهای برتر دنیا در شانگهای

بیش از 90% از برندهای برتر دنیا دربازار شانگهای حضور فعال دارند.

·        بنادر شانگهای و سهم آنان در چین

11.8% از کل کالاهای وارداتی و صادراتی از بنادر شانگهای عبور نموده و بیش از 30% از کالاهای وارداتی از بنادر شانگهای وارد چین می شوند.

4/1 خودروهای وارداتی

2/1 لوازم آرایشی

3/1 شراب

از این بنادر وارد چین می شود.

·        سهم شرکت های خارجی در شانگهای

3/2 کالاهای تولیدی

3/2 واردات و صادرات کالا

3/1 کل مالیات پرداختی به دولت محلی شانگهای، در میان 100 شرکت برتر پرداخت چین تعداد 35 شرکت به این شهر تعلق دارد.

میزان سود خالص شرکت های خارجی 12.3% در سال 2016 گزارش شده است.

·        ایجاد شغل جدید

بر اساس اعلام دولت محلی، تعداد 599 هزار شغل جدید در سال 2016 میلادی ایجاد شده است.

 

لیست شرکت هایی که از طرح اینترنت پلاس 2018 چین حمایت می کنند، در فایل ضمیمه قابل ملاحظه است.