صفحه اصلی > اخبار و تحولات اقتصادی > اخبار اقتصادی 


  چاپ        ارسال به دوست

تولید اکسیژن 18 در سایت خنداب نتیجه عزم و اراده ملی است

به گزارش ایرنا، « علی اکبر صالحی» عصر دوشنبه در آیین بهره برداری از اکسیژن 18 از جمله تولیدات سایت هسته ای خنداب، افزود: طراحی های این محصول از سال 1393 از سوی متخصصان این مجموعه کلید خورد و اکنون بعد از چهار سال تلاش های شبانه روزی، اکسیژن 18 تا خلوص 97 درصد تولید شد. 
رئیس سازمان انرژی اتمی کشور بیان کرد: تاکنون اکسیژن 18 مورد نیاز کشور از خارج وارد می شد که برای هر کیلوگرم حدود 30 هزار دلار ارز از کشور خارج می شد. 
صالحی ادامه داد: فناوری تولید اکسیژن 18 تنها در اختیار پنج کشور بود و اکنون ایران اسلامی نیز با افتخار در زمره تولیدکنندگان این محصول قرار گرفت. 
وی اظهار داشت: 2 کشور از پنج کشور تولیدکننده اکسیژن 18 با ظرفیت محدود این محصول را تولید می کنند اما در سایت خنداب سالانه بیش از 60 کیلوگرم از این محصول تولید می شود و در شرایط مطلوب امکان تولید سالانه 100 کیلوگرم هم وجود دارد. 
رئیس سازمان انرژی اتمی کشور بیان کرد: فیلترهای پکینگ تولید اکسیژن 18 از سوی جوانان شایسته مجموعه هسته ای خنداب تولید شده و هشت برج 30 متری نیز به همین منظور طراحی و ساخته شده است. 
صالحی افزود: در مجموع 12 برج در واحد تقطیر مرکز هسته ای خنداب فعالیت می کنند که از این تعداد هشت برج اکسیژن 18 و مابقی نیز آب سنگین تولید می کنند. 
وی ادامه داد: سازمان انرژی هسته ای کشور مدت ها به دنبال دست یابی به فناوری اکسیژن 18 بود که اکنون با عنایات الهی و تلاش شبانه روزی جوانان غیور و نیروهای کاردان مرکز هسته ای خنداب، ایران اسلامی در این بخش به خودکفایی رسید. 
معاون رئیس جمهوری افزود: اکنون راهبرد «ما می توانیم» در مرکز هسته ای خنداب محقق شده و به شرط اراده، همت و میدان دادن به جوانان می توانیم هر چیزی را که نیاز داشته باشیم، تولید کنیم. 
صالحی اضافه کرد: به فرموده مقام معظم رهبری هیچ جبهه علمی نیست که ملت ایران نتواند از آن عبور کند و این پیام معظم له اکنون در تمام بخش های جامعه ایران اسلامی محقق شده است. 
وی تاکید کرد: جوانان تحصیل کرده و با اراده ایران اسلامی در مسائل علمی محیرالعقول هستند و اگر فرصت کار و فعالیت به آنها داده شود می توانند همانطور که غنی سازی 20 درصد را در مدت 2 سال انجام دادند و جهانیان را به حیرت فرو برند، در تمام مسائل علمی و فناوری موفق باشند. 
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی، راکتور تحقیقاتی استان مرکزی را به عنوان خنداب می شناسد و با توجه به اینکه این مجموعه در منطقه خنداب ساخته شد، نام آن نیز باید خنداب باشد. 
صالحی گفت: راکتور تحقیقاتی خنداب در گذشته ساخته شده بود اما نواقص و کمبود های بسیاری داشت و در این شرایط جمهوری اسلامی ایران وارد مذاکرات برجام شد و گروه موسوم به 1+ 5 اعلام کردند که باید هشت کیلو پولوتونیوم ایران به یک کیلو کاهش یابد. 
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران این خواسته طرفین برجام را به شرط به روز رسانی و تجهیز راکتور تحقیقاتی خنداب پذیرفت و طراحی این مجموعه به روزرسانی و بهسازی شد. 
رئیس سازمان انرژی اتمی کشور گفت: اگر هشت کیلو پولوتونیوم فرآوری هم می شد برای تولید سلاح هسته ای کارآمد نبود چرا که این پولوتونیوم دارای همزاد بود و پولوتونیومی برای سلاح هسته ای کارآمد است که مدت زمان زیادی را در راکتور نگذرانده باشد و این پولوتوتیوم بیش از یک سال را در راکتور گذرانده بود. 
صالحی بیان کرد: در این فرآیند همه طراحی های گذشته راکتور تحقیقاتی خنداب به روزرسانی شد و طراحی های تفصیلی انجام و تمامی کابل ها و سیم های فرسوده این مجموعه تعویض و نوسازی شد. 
وی افزود: هنگامی که یک راکتور تحقیقاتی وارد مرحله آزمایشگاهی می شود در واقع دوران تست را سپری می کند و بعد از آن بهره برداری کامل انجام می شود و امیدواریم که بتوانیم در زمان مقرر که به مردم وعده داده شده این عملیات در راکتور تحقیقاتی خنداب محقق شود. 
رئیس سازمان انرژی اتمی کشور افزود: جمهوری اسلامی ایران‌ تاکنون با کارگروه اراک متشکل از چین و انگلستان به وعده های خود عمل کرده و کارگروه نیز همکاری خوبی با ما داشته است. 
صالحی بیان کرد: همکاری های کارگروه مدتی است که با ایران کند شده که انتظار می رود در آینده ای نزدیک این مهم اصلاح شود. 
وی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران هر مسیری را که در بخش انرژی هسته ای پیش می گیرد یک راه موازی نیز در نظر می گیرد تا اگر روزی مسیر اصلی با مانع مواجه شد کشور در تنگنا قرار نگیرد و امروز در راکتور خنداب با هیچ مانعی روبرو نیستیم. 
استاندار مرکزی نیز گفت: وجود مرکز هسته ای خنداب یک فرصت علمی و اجتماعی برای استان مرکزی است و باید از این فرصت استفاده کرد. 
سید علی آقازاده بیان کرد: مدیریت استان مرکزی با تمام توان پشتیبان مجموعه هسته ای خنداب است و مذاکراتی نیز با سازمان انرژی هسته ای در خصوص پشتیبانی های این مجموعه انجام شده است. 
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی در جریان سفر خود به استان مرکزی ضمن شرکت در آیین بهره برداری از بیمارستان مهر خنداب، از سایت هسته ای این منطقه نیز بازدید کرد. 
3017/3075

انتهای پیام /* 


١١:٤٢ - 1397/11/16    /    شماره : ٥٥٦٤٧٣    /    تعداد نمایش : ٢٦٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: